Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nadal można ubiegać się o świadczenie postojowe

Facebook Twitter

Nadal można się ubiegać o świadczenie postojowe w związku z wprowadzonym w kraju stanem epidemicznym. Dotychczas częstochowski oddział ZUS zrealizował 32 tys. przelewów na ponad 63 mln zł.

Postojowe trafiło do przedsiębiorców i osób ubezpieczonych:

Pierwsze wypłaty świadczenia postojowego rozpoczęły się 15.04. Wciąż można się ubiegać o to świadczenie. Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Od 24.06 można je składać już tylko elektronicznie, za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS. Jak to zrobić? Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl znajduje się instrukcja, jak krok po kroku wypełnić i złożyć taki dokument  zus.pl. 

O świadczenie mogą starać się przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa:

Żeby skorzystać z tej formy wsparcia należy spełnić określone warunki. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, jednym z nich jest spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.  Czyli załóżmy, że przedsiębiorca składa pierwszy wniosek o postojowe w czerwcu, to w maju jego przychód musiał być o co najmniej 15% niższy  niż w kwietniu. Świadczenie przyznawane jest na wniosek i według obecnie obowiązujących przepisów, może być wypłacone maksymalnie trzy razy. Chcąc wystąpić o kolejne postojowe należy złożyć w ZUS odpowiedni druk RSP-CK lub RSP-DK. Jak już mówiłam, składamy te wnioski tylko elektronicznie.

– wyjaśniła Beata Kopczyńska – rzecznik śląskich oddziałów ZUS.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj