Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nadal mogą nagle zamknąć szkoły czy przedszkola – zasiłek z ZUSu dla rodziców na dziecko do 6 czerwca

Facebook Twitter

Od kilku dni obowiązują nowe, przedłużone zasady obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jak informuje ZUS, nadal funkcjonujemy w czasach pandemii i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców został wydłużony do 6 czerwca.

To na wypadek nagłego zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek zapewniających opiekę dziecku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8. Kryteria przyznawania wypłacania przez ZUS dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się. Jego wysokość wynosi 80% wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem. Warunkiem wypłaty świadczenia jest podleganie przez rodzica ubezpieczeniu chorobowemu.

Rozporządzenie o nowym okresie dodatkowego zasiłku opiekuńczego weszło w życie na początku tygodnia. Warto znać zapisy rozporządzenia, bo dodatkowy zasiłek należy się tym rodzicom, którzy nie mają możliwości zapewnić opieki dziecku:

ZUS nie wypłaci zasiłku jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Szczegółowe pytania można kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, telefonicznie eksperci wyjaśnią też rodzicom wszelkie wątpliwości

– informowała rzecznik instytucji Beata Kopczyńska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj