Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na terenie parkingu przy dworcu PKP Stradom nie można parkować w godzinach 1:31 do 2:59, pisze słuchacz. Co na to MZD?

Facebook Twitter

Słuchacz zgłosił problem z regulaminem parkingu przy dworcu PKP Stradom. Nie można tam parkować między 1:31 a 2:59 w nocy. Sprawę komentuje Miejski Zarząd Dróg.

Chciałem skorzystać z parkingu przy dworcu PKP Stradom podczas wyjazdu na jeden dzień i noc do Wrocławia. Wcześniej zostawiałem samochód pod dworcem, jechałem do Wrocławia, a na drugi dzień wracałem do Częstochowy. Teraz wg zapisów regulaminu parkingu (P&R par.3 pkt 2) nie mogę tego zrobić, bo od godziny 1:31 do 2:59 cyt. „Na terenie parkingu w godzinach od 1:31 do 2:59 obowiązuje zakaz postoju oraz ruchu pojazdów.” Czyżby MZD tworząc regulamin nie przewidział, że podróż „tam i z powrotem” może trwać np. 24h. Pod dworcem nie ma innego parkingu, żebym mógł zostawić samochód nie łamiąc regulaminu. To ma być ułatwienie i zachęcanie?

– o to pyta w mailu nasz słuchacz. Jakie jest stanowisko Miejskiego Zarządu Dróg?

Specyfika centrów przesiadkowych w całej Polsce jest taka, że jest duże zróżnicowanie funkcji komunikacyjnych w obrębie tych miejsc, także pod względem parkingowym, dlatego dostępne są miejsca postojowe dla komunikacji miejskiej, parkingi rowerowe i samochodowe. Park & Ride mają służyć tym, którzy przesiadają się ze swojego prywatnego auta na inny środek publicznego transportu zbiorowego. Pamiętajmy, że budowa centrów przesiadkowych została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej i determinuje to w wielu aspektach także ich funkcjonowanie. Niezbędne powiem, zgodnie z uwarunkowaniami projektowymi, było wprowadzenie nocnej przerwy technicznej dla parkingów Park & Ride. Taki też zapis znalazł się w regulaminie uchwalonym przez Radę Miasta.

Jak mówi Maciej Hasik rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, taki regulamin ma zgodnie z założeniami idei centrów przesiadkowych uniemożliwiać przedłużające się parkowanie, które jest dużą bolączką parkingów PARK & RIDE w całej Polsce:

Zdajemy sobie sprawę, że może to utrudniać korzystanie z tych miejsc osobom podróżującym w nocy czy na przestrzeni kilku dni. Takie jednak są wymogi zewnętrzne i dlatego takie rozwiązanie musiało zostać wprowadzone. Pamiętajmy jednak, że regulamin może ulec zmianie i nie jest wprowadzony raz na zawsze, a zmiany, które mogą zostać w przyszłości wprowadzone, także po zakończeniu okresu trwałości projektu, nie są wykluczone i mogą dotyczyć także funkcjonowania miejsc Park & Ride. Przy każdym z częstochowskich centrów przesiadkowych funkcjonują bezpłatne miejsca parkingowe umożliwiające podjazd pod dworzec i szybką przesiadkę pasażerów.

Nasz słuchacz, apeluje aby raz jeszcze pochylić się nad regulaminem i dopasować go do rzeczywistych realiów spełniających potrzeby podróżnych. Tyle w tej sprawie. Jeśli i Wasza sprawa wymaga interwencji dziennikarzy Radia Jura, dzwońcie 34 389 89 89 lub piszcie do Radia Jura TUTAJ!

 

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj