Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na Politechnice przygotowują nową konstrukcję marsjańskiego łazika na przyszłoroczny konkurs w USA

Facebook Twitter

Konstruktorzy marsjańskiego łazika z Politechniki Częstochowskiej dopinają szczegóły nowej konstrukcji. Ostatni międzynarodowy konkurs odbywający się w stanie Utah w USA został odwołany z powodu pandemii, ale najbliższa edycja już za pół roku.

Prace są zaawansowane

– mówi nowy lider PCz Rover Team – Damian Bulski.

Zostałem liderem i teraz z racji braków personalnych, rekrutacja była przeprowadzana podczas trwania studiów. Ludzie przychodzili i oglądali, jak im się spodobało, to zostawali i pracowali razem z nami. Z racji tego, że nie ma ludzi, teraz ja zajmuję się, ostatnio się uczyłem mechaniki, pomagam przy module badawczym z biologii, programowanie i informatyka, czyli module autonomii. Jeszcze jest elektronika i ogólnie programowanie panelu sterowania.

Ciągle jeszcze studenci, lub uczniowie szkół średnich, którzy chcą mieć swój udział w konstrukcji robota mogą dołączyć do zespołu. Brakuje rąk do pracy, a pracy do wykonania wciąż pozostaje sporo:

W chwili obecnej przygotowujemy się do zawodów na następny rok. Cały czas wierzymy, że za rok nam nie odwołają. Przyszłość kreuje się, aby walczyć o zwycięstwo. Obecna konstrukcja, która została stworzona na 2020 rok, była kompletnie nowa. Zawsze można pomóc, jeżeli ktoś chce i ma chęci, jeżeli jest w stanie poświęcić czas, choćby i na naukę, wierzy, że to co robi, może pomóc łazikowi. Budujemy ten projekt. Bardzo serdecznie zapraszamy.

Dotychczasowe konstrukcje marsjańskiego łazika budziły podziw międzynarodowego gremium konkursowego, ekipa z Częstochowy ma na swoim koncie zwycięstwo w konkursie oraz w kolejnych latach miejsca w czołówce. Ambitne plany dotyczą też najnowszego marsjańskiego łazika:

To jest ogromna ilość czasu poświęcona i jak człowiek wierzy w tę swoją włożoną pracę, to też chce widzieć rezultat. Zawody odbywają się co roku – końcówka maja, początek czerwca. Jeżeli jest jakaś osoba chętna, jest możliwość uczestnictwa, jeżeli jest się studentem Politechniki Częstochowskiej lub jeżeli jest się uczniem szkół średnich.

Naszym rozmówcą był Damian Bulski, lider PCz Rover Team, zespołu budującego marsjańskiego łazika na Politechnice Częstochowskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj