Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na początku grudnia Klub Sportowy Skra zorganizował w HSC dwa turnieje halowe dla dzieci

Facebook Twitter

Mimo trudnych warunków i ogłoszonego stanu epidemii obie imprezy udało się przeprowadzić bez zastrzeżeń, a najmłodszym piłkarzom sportowa rywalizacja dała wiele radości. Natomiast smutnym faktem okazało się to, że władze Częstochowy postanowiły nie wypłacać skromnej dotacji przyznanej wcześniej na organizację turniejów.

Klub w trudnych czasach musiał radzić sobie sam:

W pierwszy weekend grudnia nasz klub organizował dwie imprezy halowe dla dzieci. W Hali Sportowej Częstochowa w sobotę był to Memoriał im. Przemysława Kożucha dla 9-latków, dzień później Turniej Skra Cup dla 6-latków. Obie imprezy są cyklicznymi turniejami, od lat zgłaszanymi do kalendarza imprez sportowych w Częstochowie. Władze miasta Częstochowy już ponad pół roku temu w kwietniu przyznały nam skromne dotacje na obie te imprezy w kwocie po 3 i pół tysiąca złotych. Wielkim naszym zaskoczeniem było, kiedy 3 grudnia otrzymaliśmy informację mailową, że w związku z sytuacją nadzwyczajną – mowa tu oczywiście o epidemii – te środki jednak nie zostaną nam przyznane.

Tłumaczył Mariusz Rajek – rzecznik Skry. Jakie jest stanowisko miasta w tej sprawie?

Jeżeli chodzi o turniej Skra Cup to zgodnie z wyjaśnieniami Wydziału Kultury, Promocji i Sportu klub złożył harmonogram i kosztorys sprzed ogłoszeniem epidemii. Umowa nie została podpisana, jednak ze względu na stan epidemii i decyzją o wstrzymaniu podpisywania wszelkich zobowiązań finansowych gminy. W nawiązaniu do pisma, w którym Skra 15 kwietnia poinformowała o zamiarze zmiany terminu realizacji turnieju, 22 kwietnia otrzymała odpowiedź, że ze względu na nadzwyczajną sytuację, czyli utrzymujący się stan epidemii, do odwołane wstrzymanie jest podejmowanie nowych zobowiązań finansowych, w tym zawieranie nowych umów. Pismem z 1 grudnia, które wpłynęło 2 grudnia Skra poinformowała z kolei, że przenosi termin imprezy na 6 grudnia i składa nowy harmonogram i kosztorys.

Wyjaśniał Włodzimierz Tutaj – rzecznik magistratu. Jednym z turniejów, który organizował częstochowski klub była 10. edycja turnieju SKRA CUP dla 6 latków, a drugim 11. Memoriał Przemysława Kożucha dla rocznika 2011.

Tuż przed turniejem tak naprawdę stanęliśmy przed dylematem – co zrobić, ponieważ tych środków teraz w budżecie nie było, czy odwołać imprezę, ale odbyłoby się to z wielką szkodą dla dzieci, dla takich maluchów. Imprezy sportowe to duże wydarzenie. Postanowiliśmy te imprezy przeprowadzić bez tych miejskich środków a tą informacją chcieliśmy pokazać opinii publicznej, w jaki sposób władze miasta Częstochowy podchodzą do wspierania sportu najmłodszych.

Dotacje na drugi turniej nie przyznano z podobnych powodów.

Skra złożyła aktualizację harmonogramu i kosztorysu podobnie  jak w przypadku Skra Cup. Pierwszego wpłynął ten zaktualizowany harmonogram, drugiego grudnia do Urzędu Miasta, na co klub otrzymał odpowiedź trzeciego grudnia. Ta odpowiedź była podobna, że ze względu na nadzwyczajną sytuację i stan epidemii do odwołania wstrzymane jest podejmowanie decyzji dotyczących zawierania nowych umów i dotyczące dotowania imprez, których miasto do organizacji w stanie epidemii i w stanie utrzymujących sie obostrzeń nie rekomenduje. Można nadmienić, że nawet pomijając kwestię epidemii i wynikające z niej obostrzenia, czas, jaki klub dał na podpisanie umowy miastu to niecałe trzy dni od dostarczenia harmonogramu do daty wydarzenia 

– rzecznik magistratu podkreśla, że w związku ze stanem epidemii, Urząd Miasta nie rekomenduje organizowanie imprez…

Dlatego 3 grudnia klub otrzymał odpowiedź, że ze względu na nadzwyczajną sytuację, czyli w dalszym ciągu stan epidemii do odwołania wstrzymane jest podejmowanie właśnie tych nowych zobowiązań finansowych a zwłaszcza zawieranie nowych umów na działanie bezpośrednio związane z organizacją imprez i wydarzeń w mieście. Tutaj miasto po prostu musiało być konsekwentne skoro samo nie organizuje imprez, nie dotuje innych imprez, postanowiło także, że nie może dotować tej imprezy

– wyjaśnia Włodzimierz Tutaj rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj