Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na naszych uczelniach dyskutowano o problemach prawnych i ekonomicznych przedsiębiorców

Facebook Twitter

O wyzwaniach gospodarczych dla przedsiębiorców dyskutowano na Politechnice Częstochowskiej. Prawne i ekonomiczne perspektywy dla przedsiębiorczości w naszym subregionie, zdominowały z kolei konferencję na częstochowskim Uniwersytecie Jana Długosza.

Honorowe Złote Dyplomy Politechniki, Politechnika Częstochowska

Do rozmów zaproszono właścicieli firm i samorządowców. O zmieniającym się prawie i podatkach mówili doradcy i specjaliści rynku pracy.

Piotr Grzybowski: Trzy główne powody, z których my się cieszymy, że takie inicjatywy są podejmowane – po pierwsze uczelnia wyższa jest miejscem do tego, żeby toczyć dyskusję, gdzie wymiana myśli, idei jest bardzo otwarta, po drugie forum prawne naprawdę jest potrzebne, nic w Polsce się nie zmienia i nie jest tak niestabilne i niepewne jak prawo, każde miejsce, w którym można o tym porozmawiać, gdzie przedsiębiorcy mogą się pożalić na to, jak to teraz wygląda, jest potrzebne, trzecia rzecz to powrót do stacjonarnej konferencji, żeby nie rozmawiać online, a na miejscu, tak żeby ta wymiana myśli była tu i teraz.

Niestety niewiadomych jest zbyt dużo, by firmy mogły działać bez problemów

– mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski.

Zaskakujące zmiany prawne dla przedsiębiorcy, czy nowe systemy podatkowe, wdrażane w trakcie roku destabilizują sytuację firm.

Piotr Grzybowski: Prawo musi być stabilne, czyli to, czy my idziemy w jedną czy drugą stronę, to jest wybór stanowiących prawo. Natomiast najgorsze jest to, że to prawo się ciągle zmienia. Rok 2022 jest rokiem najbardziej kuriozalnym, bo jesteśmy chyba jedynym krajem, w którym podczas jednego roku będą funkcjonowały trzy różne ordynacje podatkowe. Jeżeli my jako podatnicy nie wiemy jak się rozliczyć w tym zakresie, to jak przedsiębiorcy mają podejmować jakiekolwiek decyzje gospodarcze.

Podobnie uważa samorządowiec w powiecie, czyli częstochowski starosta Krzysztof Smela.

To trudny czas dla przedsiębiorstw, dodatkowo niepewność podatkowa czy prawna, nie jest wyciągnięciem ręki do firm…

Krzysztof Smela: Ciężko o optymizm w trudnych czasach. Nie mówię, że wszyscy składają broń, bo są takie przestrzenie do zagospodarowania, że przedsiębiorcy też to ogarną, tylko trzeba im pomóc. N trudne czasy powinny być szybkie rozwiązania, dobre rozwiązania, być może trochę mniej obostrzeń, może jeszcze poluzować możliwości działania. Niech oni zarobią więcej, zapłacą podatek, żeby ich nie blokować. Nigdy nie było zbyt dobrych klimatów dla przedsiębiorczości w Polsce.

Jak dodaje starosta:

Zmiany prawne nie mogą zaskakiwać prowadzących firmy. To na przedsiębiorcach budujemy produkt krajowy, o tym warto pamiętać…

Krzysztof Smela: Mała i średnia przedsiębiorczość w Polsce to jest ten filar, który utrzymuje PKB, który daje największe zatrudnienie i to jest największy sponsor państwa i państwo na wszystkie sposoby powinno o takich sponsorów zabiegać. Regulacje prawne powinny się ucierać w ciągłej obecności i komitywie z przedsiębiorcami. Fiskus nie powinien wyprzedzać nadmiernie ich pomysłów, a nawet przyglądać się i modyfikować, pozwolić im na taką przestrzeń. Polacy mają pomysły, mają chęci do pracy, nie lubią być za bardzo kneblowani

– mówił starostwa częstochowski Krzysztof Smela. Forum naukowe, prawne i ekonomiczne przygotowały: UJD, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa, Okręgowa Izba Radców Prawnych i Fundacja Przyjazne Prawo.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj