Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na co zwracać uwagę kupując jajka?

Facebook Twitter

W okresie wielkanocnym kupujemy najwięcej jaj - wynika ze statystyk. Rocznie Polacy zjadają 10 miliardów jaj. Kupujcie jajka z głową - apelują ekolodzy. Co to znaczy? Każde jajko ma swoje oznaczenie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się w jakich warunkach żyła kura która je zniosła.

Numer 0 oznacza, że jajka pochodzą od kur, z tzw chowu ekologicznego. To jaja najdroższe, ale jak twierdzą hodowcy najzdrowsze. Kura ma do dyspozycji dużo przestrzeni zieleni, je wszystko to co naturalne i certyfikowaną paszę. Numer 1 na jajku to znak, że kura mieszka w kurniku i co ważne wychodzi z niego na wybieg. Jak chce to wygrzeje się na słońcu, albo zagrzebie w ziemi. Krótko mówiąc – swobodnie się porusza.

Trójka na jajku to już kura hodowana w sposób przemysłowy. Klub ekologiczny Gaja szacuje że w Polsce ponad 38 mln kur trzymana jest w klatkach. Nigdy one nie wychodzą na zewnątrz, często nie mogą się nawet obracać. Do żywności dodawane są antybiotyki, zwane stymulatorami wzrostu. Rocznie jedna taka kura znosi nawet 300 jaj.

W naturalnych warunkach żyłaby 8 lat, ale w warunkach hodowli przemysłowej, po roku ich wydajność spada i kura trafia do rzeźni. Jajka z numerem trzecim są najtańsze i najpopularniejsze. W Polsce stanowią one 90 procent sprzedaży wszystkich, choć w innych krajach tendencje są zupełnie inne.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021