StartWiadomość dnia

Na co zwracać uwagę kupując jajka?

Numer 0 oznacza, że jajka pochodzą od kur, z tzw chowu ekologicznego. To jaja najdroższe, ale jak twierdzą hodowcy najzdrowsze. Kura ma do dyspozycji dużo przestrzeni zieleni, je wszystko to co naturalne i certyfikowaną paszę. Numer 1 na jajku to znak, że kura mieszka w kurniku i co ważne wychodzi z niego na wybieg. Jak chce to wygrzeje się na słońcu, albo zagrzebie w ziemi. Krótko mówiąc – swobodnie się porusza.

Trójka na jajku to już kura hodowana w sposób przemysłowy. Klub ekologiczny Gaja szacuje że w Polsce ponad 38 mln kur trzymana jest w klatkach. Nigdy one nie wychodzą na zewnątrz, często nie mogą się nawet obracać. Do żywności dodawane są antybiotyki, zwane stymulatorami wzrostu. Rocznie jedna taka kura znosi nawet 300 jaj.

W naturalnych warunkach żyłaby 8 lat, ale w warunkach hodowli przemysłowej, po roku ich wydajność spada i kura trafia do rzeźni. Jajka z numerem trzecim są najtańsze i najpopularniejsze. W Polsce stanowią one 90 procent sprzedaży wszystkich, choć w innych krajach tendencje są zupełnie inne.

Zostaw komentarz