Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na 7. edycję Etnostrady zaprasza ROK. Wydarzenie pod patronatem Radia Jura już w najbliższą niedzielę

Facebook Twitter

Spotkania Folklorystyczne przygotowywane przez ROK znów zagoszczą w naszym mieście. Ponad 20 ludowych zespołów z okolic zjedzie na tegoroczną Etnostradę do Klubu Politechnik.

fot. jhraskon / www.pixabay.com

To już w najbliższą niedzielę (2.10):

Małgorzata Majer: W tym roku mamy 7. edycję i bardzo cieszą te spotkania folklorystyczne, bo jest coraz więcej zespołów. W pierwszej edycji mieliśmy tylko zespoły z naszego powiatu częstochowskiego, później już z całego subregionu północnego województwa śląskiego, teraz mamy z całego województwa i spoza województwa. To bardzo cieszy, że te zespoły chcą przyjeżdżać, chcą się spotykać, chcą wymieniać swoje doświadczenia. Nie we wszystkich, ale w niektórych zespołach jest młody narybek. To bardzo cieszy, że nasze tradycje nie giną, że to będzie kultywowane.

Święto obrzędów, tradycji, muzyki czyli szeroko rozumianego folkloru lokalnego już 2 października

– mówi dyrektor ROK-u w Częstochowie – Małgorzata Majer. Nie zabraknie tradycyjnych strojów, ale i nowocześniejszej muzyki, za sprawą specjalnych gości w roli gwiazdy na finał imprezy:

Małgorzata Majer: Przegląd trwa do godziny 16:30, potem są obrady jury. O 17:00 zapraszamy na występ gwiazdy – zespołu Folk Power. Jest to grupa przyjaciół górali, która zafascynowana nutą góralską, ale też bałkańską, słowacką, cygańską i węgierską, łączą ją we wspólne brzmienie. Połączone instrumenty ludowe razem z nowoczesnymi, elektrycznymi.

Radio Jura: Folklor może być bardziej nowoczesny, nowocześniej podany.

Małgorzata Majer: Może być nowoczesny. Chcemy ludzi rozbawić. Chcemy, żeby ludzie potańczyli.

Etnostrada się rozrasta, ma dzisiaj już renomę i wykracza poza województwo śląskie, dodają organizatorzy. Obok muzyki pojawią się w tym roku też niespodzianki:

Małgorzata Majer: W tym roku dodatkową atrakcją jest konkurs na ciasto. Staramy się urozmaicić, ale nie tylko, bo będziemy mieli panie koronkarki z Torunia, które robią przepiękne kapelusze, parasole z koronek. Warto zajrzeć choćby zobaczyć się z tymi paniami, żeby zaczerpnąć instruktaż warsztatowy, ale też, żeby zobaczyć te przepiękne koronki.

Radio Jura: Czyli docenimy jeszcze rękodzieło naprawdę unikatowe.

Małgorzata Majer: Zdecydowanie tak.

Radio Jura: Spotkania folklorystyczne właściwie przez cały dzień w niedzielę, 2 października.

Małgorzata Majer: Przez cały dzień, zapraszamy do Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej.

Dyrektor Małgorzatę Majer z Regionalnego Ośrodka Kultury pytał o program 7. Etnostrady – Mariusz Osyra. Imprezie patronuje Radio Jura.

fot. facebook.com/ROKCzestochowa

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023