Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzyczno-poetyckie uczczenie Haliny Poświatowskiej w niedzielę 9 października

Facebook Twitter

Muzyka połączona z recytacjami wierszy częstochowskiej poetki. To propozycja kulturalna na najbliższą niedzielę 9 października. Do Domu Poezji, czyli Muzeum Haliny Poświatowskiej zaprasza Muzeum Częstochowskie oraz grono młodych artystów, którzy zostali stypendystami prezydenta miasta.

Na tę okoliczność połączą siły ze znanym aktorem:

Paulina Kula: Chcieliśmy połączyć poezje Haliny Poświatowskiej – z okazji 55 rocznicy śmierci – z muzyką. Do współpracy zaprosiliśmy Pana Antoniego Rota, który jest uznanym aktorem częstochowskiego teatru i do wierszy które będzie recytował na niedzielnym spotkaniu wybraliśmy muzykę, która jest w luźny sposób inspirowana twórczością Poświatowskiej – czy to tematyką, czy też klimatem jej wierszy – jest to głównie miłość i śmierć, a także historią jej życia, ponieważ pojawiają się w programie naszego koncertu również wątki amerykańskie.

O szczegółach planowanego koncertu poetyckiego mówi Paulina Kula z Częstochowskiego Kwartetu Smyczkowego. Spotkanie z muzyką i poezją odbywa się z okazji rocznicy związanej z naszą poetką:

Paulina Kula: Przede wszystkim chodzi o to, że jest to wybitna częstochowianka, literatka, akurat w tym roku przypada jej 55 rocznica śmierci. Chcieliśmy aby to wydarzenie było z pogranicza sztuk, aby to nie był tylko koncert z muzyką, ale żeby to połączyć z inną dziedziną sztuki. Kameralny koncert, kameralne spotkanie, wspólne popołudnie z doświadczeniem tego słowa i muzyki w  małym gronie. Nie huczne, a nastrojowe.

Jak dodaje skrzypaczka, dla absolwentów częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, koncert będzie szansą do ponownego zaprezentowania się publiczności:

Paulina Kula: W trakcie trwania pandemii, postanowiliśmy odświeżyć repertuar, odświeżyć promocyjną stronę naszego zespołu i zaproponować ciekawe, atrakcyjne, kulturalne wydarzenie. W skład zespołu wchodzi Wojciech Rot, Martyna Susek, Marta Kotaszewska oraz Paulina Kula oraz aktor Antoni Rot. Nasz zespół formalnie powstał w ubiegłym roku, ale znamy się już od wielu lat, wszyscy jesteśmy absolwentami Zespołu Szkół Muzycznych.

Poetycki koncert został zatytułowany „Trzeba nam dużo prostych słów”. Do Domu Poezji w niedzielę o godz. 16.00 zapraszała Paulina Kula.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024