Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzeum Częstochowskie ma wirtualny spacer 3D po ruinach zabytkowego ratusza

Facebook Twitter

Więcej wolnego czasu wykorzystajmy na poznanie miejskich atrakcji. Niedawno informowaliśmy o tym, że muzeum na Starym Rynku zostało ponownie udostępnione do zwiedzania. Okazuje się, że teraz możemy nie tylko wejść do środka XVI-wiecznego ratusza, ale też zobaczyć go z zupełnie innej, wirtualnej perspektywy.

Muzeum Częstochowskie
fot.czestochowa.pl

Muzeum Częstochowskie ma wirtualny spacer 3D

Magdalena Wieczorek-Szmal: Wirtualny model 3D pozwala nam spojrzeć i na relikty piwnic Starego Ratusza, ale i na cały Stary Rynek, żeby zobaczyć, jak one były zlokalizowane, umiejscowione. Pozwala nam też zobaczyć go z takiej perspektywy, jak w tej chwili gołym okiem jednak tego nie jesteśmy w stanie dostrzec, ponieważ były to widoczne pewne etapy prac powstawania całego obiektu, czyli nie tylko tego obiektu muzealnego, ale całego pawilonu na Starym Rynku.

Jak przekonuje Magdalena Wieczorek-Szmal, archeolog z Muzeum Częstochowskiego, dzięki temu przedsięwzięciu historia spotkała się z nowoczesnością. Za sprawą skanu 3D i wirtualnego spaceru jeszcze inaczej odbieramy zabytkowe mury odkryte pod Starym Rynkiem.

Magdalena Wieczorek-Szmal: W każdej dowolnej chwili można na stronie Muzeum Częstochowskiego zobaczyć wirtualny model 3D Starego Ratusza, który to został wykonany na podstawie skaningu i co ważne skauting ten był wykonywany i bezpiecznie i nieinwazyjnie. A Państwo możecie skonfrontować wizualizacje z rzeczywistością i zapraszam na stronę Muzeum Częstochowskiego, ale również zapraszam oczywiście na Stary Rynek.

Wirtualny model został już udostępniony wszystkim zainteresowanym na stronie Muzeum Częstochowskiego. Potem warto przyjść po półtorarocznej przerwie do pawilonu z zabytkowymi murami i porównać skan 3D z rzeczywistością. Na miejscu jest jeszcze więcej odkrytych artefaktów.

Magdalena Wieczorek-Szmal: Na kondygnacji podziemnej w obiekcie prezentowane są relikty piwnic pierwszego miejskiego ratusza, którym towarzyszy ekspozycja muzealna. Na wystawie prezentujemy zabytki pozyskane z trzech stanowisk ze Starego Rynku oraz terenu przy pobliskim zespole kościelno-klasztornym pw. św. Zygmunta, a także artefakty, które zostały odkryte przy fundamentach kościoła pod wezwaniem Świętej Barbary i na cmentarzu przy Kościelnym.

Przypominała o atrakcjach na Starym Rynku – Magdalena Wieczorek-Szmal, archeolog z Muzeum Częstochowskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024