Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Motocykliści otwierają sezon w Częstochowie. Środowisko apeluje o zachowanie ostrożności w trakcie jazdy

Facebook Twitter

W sobotę i niedzielę (15-16.04.) pielgrzymka motocyklistów na Jasną Górę. Tydzień później Zlot Gwiaździsty w Częstochowie, co oznacza, że powoli rusza sezon dla motocyklistów.

Pogoda sprawiła, że w tym roku maszyny jednak wyjeżdżają z garaży później, a ich właściciele pojawiają się na drogach z dużą niepewnością:

Andrzej Czerwiński: Rozpoczęcie tego sezonu. Sezon w tym roku trochę jest wydłużony. W sensie pogodowym. Nie ma aury jeszcze sprzyjającej do jazdy, aczkolwiek już co niektórzy powyjeżdżali. Sam nawet wyjechałem, ale to jest jeszcze niesprzyjająca pogoda do jazdy na motocyklu. Już zaczęły problemy – śledzę kroniki – w tym sezonie jeszcze w zasadzie nie rozpoczętym mamy około sześciu wypadków śmiertelnych.

– powiedział nam goszczący w Radiu Jura Andrzej Czerwiński, prezes Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, policyjne statystyki nie kłamią. Okazuje się, że miłośnicy motocykli czekają jeszcze na idealną dla siebie pogodę. Warunki drogowe, ale i nierespektowanie przepisów były dotąd przyczynami groźnych wydarzeń z udziałem motocykli na drogach.

Andrzej Czerwiński: Mówi się o tym co roku i w zasadzie prosi się o ostrożność, a jednak jest lekceważenie tych spraw. Nie ma aury. Asfalt też nie jest dostosowany do opon motocyklowych. Opony motocyklowe są wrażliwe na tego typu nawierzchnie i nie powinno się jeździć. Jeżeli się już chce jechać, to naprawdę z wielką ostrożnością. Każdy motocyklista przed sezonem przegląda ten swój motocykl i czeka tego dnia z utęsknieniem, żeby wyjechać, ale moim zdaniem jeszcze nie jest pora na jazdę motocyklem – na ten moment.

Rajd Katyński na Jasnej Górze w ten weekend, a częstochowscy motocykliści rozpoczną właściwy sezon 23 kwietnia.

Andrzej Czerwiński: Mamy jak zwykle dwa zjazdy gwieździste. Jeden to zlot, drugi to zjazd, Jeden to Katyński Rajd Katyński. To jest po prostu duchowa pielgrzymka na Jasną Górę motocyklistów z całej Polski. Natomiast my jako środowisko częstochowskie mamy jak co roku swój zjazd. 23 kwietnia rozpoczynamy oficjalnie sezon motocyklowy. Myślę, że już pogoda nam dopisze i serdecznie wszystkich zapraszamy.

– mówił w naszym studiu Andrzej Czerwiński, przedstawiciel częstochowskiego środowiska motocyklistów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023