Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Monografii doczekała się częstochowska dzielnica. Jest już Vademecum Błeszna

Facebook Twitter

W częstochowskim Ratuszu na specjalnej wystawie zaprezentowano historię Błeszna. To ekspozycja, która towarzyszy książkowej publikacji o kolejnej częstochowskiej dzielnicy.

Wernisaż wystawy "Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy" fot. facebook.com/MuzeumCzestochowskie

Powodem powstania Vademecum Błeszna są m.in. ważne rocznice:

Dr Juliusz Sętowski: Przy okazji ostatniego przyłączenia Błeszna do Częstochowy, wcześniejsze było w 1930 roku a w 1952 roku wieś Błeszno z pozostałą częścią gruntów wydzielonych z ówczesnej gromady Wrzosowa. Świętujemy 70-lecie przyłączenia. Jeśli chodzi o same Błeszno, to powinniśmy świętować 640-lecie pierwszej wzmianki o Błesznie

– mówi dr Juliusz Sętowski kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Można poznać nie tylko historię najnowszą dotyczącą przyłączenia Błeszna jako dzielnicy do miasta.

Wernisaż wystawy „Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” fot. facebook.com/MuzeumCzestochowskie

W Vademecum są też hasła dotyczące czasów średniowiecznych. Ponadto do tej pory dokumentacja o tej części miasta nie została nigdy zebrana w całość:

Dr Juliusz Sętowski: Pierwsza publikacja o Błesznie. Dotychczas wyrywkowe były publikacje np. od straży ogniowej, ale monograficznego ujęcia nie było. Nasza publikacja jest to kilkanaście haseł, w której znajdą się informacje o ludziach od najdawniejszych czasów, od rodziny Bielów, później innych rodów, które zarządzały majątkiem Błeszno, który był przeogromny.

Autorzy i Muzeum Częstochowskie polecają wystawę fotografii. To okazja aby poznać kulturę i obyczaje oraz codzienne życie mieszkańców Błeszna sprzed wielu lat:

Dr Juliusz Sętowski: Zdjęcia rodzin, które zamieszkiwały Błeszno. Można zobaczyć stroje ludzi, którzy pochodzili z Błeszna, nawet XIX – wieczne zdjęcia, z końca XIX wieku, gdzie zamożni błesznianie poruszali się dorożkami, widać stroje, widać zdjęcia starych chat z Błeszna. Dzięki ludziom dobrej woli pozyskaliśmy sporo fotografii pokazane i w książce, i na wystawie.

Do poznawania historii Częstochowy zachęcał dr Juliusz Sętowski.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024