Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Moja droga” to wyjątkowe, plenerowe wydarzenie Teatru Nowego na ulicach Częstochowy

Facebook Twitter

Teraz o teatralnej i poetyckiej inspiracji twórczością Irit Amiel. Spektakl "Moja droga" to wyjątkowe, plenerowe wydarzenie angażujące widza, jak zapowiada Teatr Nowy w Częstochowie. Będzie to tytuł zarówno kontrowersyjny jak i skłaniający do refleksji.

fot. facebook.com/teatrnowyczestochowa

W poniedziałek (08.11.) premierowy spektakl zaplanowany w przestrzeni miejskiej, mówi pomysłodawca Paweł Bilski.

Spektakl inspirowany Irit Amiel – twórczością częstochowskiej żydówki, poetki, której niestety już nie ma razem z nami, ale myślę, że jej poezja jest wielowymiarowa. Wydając poezję, inspirując się m.in. salonami poezji, które były w naszym mieście organizowane i poznając bliżej twórczość Irit Amiel stwierdziłem, że nie może być lepszego miejsca i lepszej perspektywy do tego, aby zagrać spektakl. Spektakl niecodzienny, performatywny. Aktorzy i widzowie będą przechodzić pewną odległość.

Przedstawienie, które będzie zarazem performancem na ulicach Częstochowy znajdzie dla siebie miejsce na Starym Mieście. Wszystko rozpoczyna się tam, gdzie w czasie wojny wywożono częstochowskich Żydów do obozu w Teblince. Całość na razie zostanie pokazana tylko 5 razy:

Spektakl gramy 8,9, 16 i 17 listopada, o godz. 17:00, a dodatkowo 16 listopada o godz. 12:00. Ten spektakl będzie wyjątkowo w godzinach południowych. Warto ten spektakl zobaczyć po zmroku. Start jest przy pomniku Ofiar Getta przy ul. Strażackiej, potem pójdziemy na bulwary nad Wartą – tam zatrzymamy się przy dawnym dworcu Częstochowa – Warta, wrócimy na ul. Strażacką i akcja potoczy nas aż pod katedrę na Mielczarskiego i tam będzie finał w naszej klubokawiarni.

Spektakl „Moja Droga” został oparty o tekst Katarzyny Zwolskiej-Płusy, zainspirowany poezją Irit Amiel i przeszłością, będzie jednak dotyczył i dzisiejszych problemów:

Wracamy do przeszłości z twórczością Irit, ale dodatkowo poruszamy wątki, które są obecnie bardzo ważne chociażby w Polsce, w naszym społeczeństwie. Będziemy poruszali np. temat uchodźców, sytuacji na granicy. Chcemy, żeby ten spektakl był wielowymiarowy. Czytając wiersze Irit, ale też innych poetów jak Karoliny Kułakowskiej, Ewy Frączek i Jakuba Sajkowskiego udało się stworzyć taki scenariusz, który rzeczywiści wychodzi z przeszłości, wrzuca w teraźniejszość i zmusza do refleksji nad przyszłością. Szczególnie chcemy, aby widz to wyniósł ze spektaklu.

Premiera w poniedziałek 8 listopada o godz. 17.00. W kolejnych dniach spektakl plenerowy „Moja droga” będzie wracał jeszcze czterokrotnie. Polecał Paweł Bilski z Teatru Nowego w Częstochowie.

fot. facebook.com/teatrnowyczestochowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022