Mobilne płuca przez blisko 2 tygodnie mierzyły poziomy stężeń pyłów i skalę smogu w centrum Częstochowy
Przez ten czas konstrukcja z dwumetrowym odwzorowaniem ludzkich płuc przybrała kolor z białego na grafitowy.
To wszystko dlatego, że oddychały takim samym powietrzem jak my, informuje Częstochowski Alarm Smogowy:
Hubert Pietrzak: Wnioski są niestety negatywne. Kolor na mobilnych płucach – a te stały 14 dni, odjechały tuż przed dużym stężeniem smogu, który w ostatnim czasie gościł w Częstochowie – z pewnością miałby dużo ciemniejszą barwę. Trzeba podziękować miastu, że zgodziło się na to, że ta instalacja mogła stać w Częstochowie, spółce Tauron, która udostępniła zasilanie, do tego, aby wentylatory mogły przefiltrować powietrze i pokazać mieszkańcom jakim powietrzem oddychamy.
– jak mówi Hubert Pietrzak, pomiar był prowadzony jeszcze przed ostatnią falą naprawdę złej jakości powietrza, która towarzyszyła nam podczas nocnych przymrozków. Ponadto w centrum miasta smog jest zwykle mniej dokuczliwy niż w dzielnicach: Stradom, Kawodrza i Wyczerpy, gdzie czujniki często świecą się na czerwono. Problem udało się pokazać przechodniom:
Hubert Pietrzak: To jest inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego realizowana już od 4 lat, w tym roku dzięki moim działaniom oraz innych organizacji pozarządowych udało się doprowadzić do tego, że ta instalacja stanęła na Placu Rady Europy i dzięki temu mieszkańcy faktycznie mogli zobaczyć jaka jest jakość tego powietrza w mieście. Wiedza z pewnością jest początkiem do tego, aby w ogóle podjąć jakieś działania, bardzo często pod płucami dochodził do mnie różne osoby i padały naprawdę podstawowe pytania. Dzięki temu te osoby dowiedziały się, że to zagrożenie jest aż tak duże.
Smog to nie mit, to mikrocząsteczki zabójcze dla naszych organizmów, przyznaje Hubert Pietrzak. To też sygnał, że trzeba zmienić przyzwyczajenia: nie spalamy śmieci, niepotrzebnych rzeczy ze strychu, liści, obniżmy poziom emisji spalin:
Hubert Pietrzak: O smogu już słyszał każdy, natomiast dzięki mobilnym płucom udaje się unaocznić to. W tym roku mamy dodatek, bo do cząstek PM 10 oraz PM 2,5 klasyfikowanych w smogu od wielu lat, dochodzi mikroplastik. Jesteśmy już naprawdę w sezonie, który jest wyzwaniem dla płuc każdej osoby.
– informował przedstawiciel Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także: