Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mniej ofert pracy oraz zwolnienia grupowe w Częstochowie i powiecie

Facebook Twitter

Trwająca pandemia koronawirusa wpływa niekorzystnie na lokalny rynek pracy - informuje Powiatowy Urząd Pracy. Od początku roku przybyło tu prawie 2 tys. osób bezrobotnych.

Sprawdzaliśmy jak wygląda aktualna stopa bezrobocia:

7,8% w powiecie częstochowskim, w samej Częstochowie 4%, to przy skali województwa 4,8 średnio, to Częstochowa jest poniżej, powiat trochę powyżej. Jeżeli chodzi o miesiąc, do miesiąca statystyki pokazują, że cały czas te bezrobocie rośnie, ale rośnie w sposób łagodny, nie mamy dużych fal wzrostów bezrobocia z miesiąca na miesiąc. Jest to też zasługa programu, który uruchomił powiatowy urząd pracy w kwestii pomocy dla przedsiębiorców, chodzi o tarcze, chodzi o działania wynikające z tarczy chociażby przy pożyczkach tych umarzalnych dla przedsiębiorców, ponad 18 tys. wniosków z regionu częstochowskiego

– mówi Marcin Biernat z częstochowskiego PUP-u. Aktualnie w częstochowskim „pośredniaku” zarejestrowanych jest prawie 8,5 tys. osób bez zatrudnienia, a przedsiębiorcy realizują już zwolnienia grupowe:

Od początku roku było ponad 1408 osób jeżeli chodzi o zamiar zwolnień grupowych, ponad 500 osób już jest zwolnionych. Te osoby są na rejestrach osób bezrobotnych. Natomiast też ponad 300 osób to są zamiary zwolnień grupowych. Ponad 300 osób zostało wykreślonych z tych zamiarów przez przedsiębiorców. Tych ofert pracy, które wpływają do Urzędu Pracy jest znacząco mniej a średnio szacuję, że o ponad połowę wpłynęło mniej tych ofert niż w ubiegłym roku. To jest taki wskaźnik pokazujący aktywność gospodarczą na terenie powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowy w granicach 300-400 miesięcznie, wcześniej było po 800-900

– jak wylicza dyr. Marcin Biernat, oferty wpływające do Powiatowego Urzędu Pracy dotyczą branży handlowej i produkcyjnej. Po szczegóły odsyłamy do pośredniaka, oczywiście w formie zdalnej. W ten sposób mogą rejestrować się również osoby bezrobotne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj