Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młodzieżowa Rada Miasta zebrała się w nowym składzie

Facebook Twitter

Obecnie w 16. kadencji liczy 41 radnych wyłonionych w szkołach średnich. Jakie umiejętności i korzyści młodzi ludzie mogą czerpać z udziału w takiej radzie?

Pytaliśmy prezydenta Częstochowy, który otworzył wraz z przewodniczącym dorosłej Rady Miasta pierwsze obrady:

Krzysztof Matyjaszczyk: Młodzieżowa Rada Miasta to taki pierwszy, młodzieżowy parlament. Jeśli młodzi ludzie włączą się w jej pracę, będzie trzeba liczyć na to, że dzięki temu będą mieli – po pierwsze – możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, a po drugie będą mieli możliwość realizacji wielu swoich pomysłów z którymi być może przyszli do Młodzieżowej Rady Miasta. Z pewnością są to osoby dużo aktywniejsze od innych i dzięki temu liczę, że ta energia i aktywność tych młodych ludzi pozytywnie wpłynie na oblicze Częstochowy.

Młodzieżowa Rada Miasta to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą zdobyć nowe doświadczenia – zupełnie inne niż te w szkole, mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Przewodniczącym rady został Wojciech Grabiec, uczeń Zespołu Szkół Technicznych. Jakie ma plany związane ze swoją funkcją?

Wojciech Grabiec: Z pewnością pierwszym panem będzie wznowienie projektu, który skończyła nam przedwcześnie pandemia, czyli Festiwal Summer Chill. Później będziemy działać w innych kwestiach szkolnych oraz imprezowych dla młodzieży, aby młodzież angażowała się we wszystko co jest możliwe. Działam od dłuższego czasu w sprawach miastowych, więc zaciekawiło mnie to, chciałem spróbować, ostatecznie wygrałem, wiec jestem zadowolony.

Pierwsze posiedzenie pozwoliło na wybranie zarządu Młodzieżowej Rady Miasta. W tym gronie wśród zastępców jest Kacper Ciszewski, na co dzień licealista ze Słowackiego.

Kacper Ciszewski: Osobiście stwierdziłem, że będę startował ponieważ chciałem działać na rzecz mieszkańców. Chciałem organizować fajne rzeczy dla młodzieży i nie tylko. Stwierdziłem, że Młodzieżowa Rada Miasta jest tym krokiem do przodu, który muszę zrobić. Chciałem pełnić funkcję wiceprzewodniczącego, ponieważ wiedziałem, że chcę działać w zarządzie, ale również wiedziałem, że funkcja przewodniczącego jest rolą, która zajmuje dużo czasu, a jak jestem na profilu biologiczno – chemicznym, nie chciałem zawieść z tego powody młodzieży.

Młodzieżowa Rada Miasta w Częstochowie to przypomnijmy najdłużej działający tego typu organ samorządowy w Polsce. Ma charakter wnioskodawczy i opiniodawczy. Podstawą jej działalności jest praca społeczna.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024