Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młodzi pasjonaci chemii w międzynarodowym składzie z SP31, najlepsi w międzyszkolnym konkursie

Facebook Twitter

Siódmo- i ósmoklasiści pochwalili się swoją wiedzą o pierwiastkach oraz eksperymentami chemicznymi, w pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu "Moja Chemia". Rywalizacja w kilku częściach odbywała się w Szkole Podstawowej nr 17 przy al. Wojska Polskiego w Częstochowie.

Ekipa z podstawówki nr 31 była w chemicznych zmaganiach niedościgniona:

Agnieszka Górecka: Wzięły udział trzy szkoły podstawowe znajdujące się na terenie Częstochowy – szkoła nr 31, nr 22 i nr 17. Uczniowie naprawdę zdali egzamin na szóstkę i wiedza, jeśli chodzi o symbole chemiczne, była bardzo duża. Eksperyment chemiczny też był pięknie przeprowadzony. Te wszystkie wymagania, czyli jaki sprzęt laboratoryjny, jakie szkło laboratoryjne, zostało wykorzystane w doświadczeniu. Zwycięzcami dzisiejszego konkursu została szkoła numer 31, która zajęła pierwsze miejsce.

Jak mówi nauczycielka chemii Agnieszka Górecka, uczniowie już w 7 klasie mimo pierwszego kontaktu z przedmiotem, już z chemii wiedzą bardzo wiele:

Radio Jura: Która część była trudniejsza?

Pierwsza część konkursu z symbolami poszła stosunkowo łatwo. Wkuwaliśmy głównie my z siódmej klasy – ja i Maciek tak długo, aż w końcu się okazało, że 118 pierwiastków idzie w 3 i pół minuty, więc to była praktycznie banalna część. Potem było trochę trudniej, ponieważ z tego typu doświadczeń nie mieliśmy jeszcze zbyt dużo z siódmej klasy.

Radio Jura: Chemia to jest Wasz ulubiony przedmiot?

Chyba tak. Jeden z ulubionych.

Można tak powiedzieć?

Jak najbardziej tak. Bo jeszcze historia.

– mówią zwycięzcy Wiktor, Walentyn i Maciej. W zespole najlepszych młodych chemików na czele był Walentyn, który jest uczniem z Ukrainy:

Kolega z VIII klasy Valentin jest z Ukrainy.

Trudne, ale średnio mi powiedzieć. Właśnie tego doświadczenia robiłem na lekcji i mam kolegów i robiliśmy to dobrze.

Radio Jura: Liczyła się praca zespołowa?

Praca zespołowa, bo jakby każdy był sam, to byłoby trudniej.

Druga część była trudniejsza, ponieważ był większy stres i była bardziej praca indywidualna, lecz udało nam się bardzo dobrze z tego wyjść.

Ze zwycięzcami pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu „Moja Chemia” rozmawiał Mariusz Osyra.

Gratulujemy rezultatów!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023