Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Młody Mistrz Budownictwa wyłoniony

Czternaście trzyosobowych zespołów ze śląskich szkół ponadpodstawowych rywalizowało o tytuł „Młodego Mistrza Budownictwa". Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Lublińca. To już ósma edycja wojewódzkiego konkursu w Częstochowie, w którym liczyła się praca zespołowa i umiejętności praktyczne. Imprezie patronuje co roku Radio Jura.

fot. Łukasz Pabiś - Zastępca Prezydenta Częstochowy

Szacowany czas czytania: 02:08

Wydarzenie gościło CKZiU oraz Politechnika. Jak konkurencje i przygotowane zadania oceniali sami młodzi budowniczy?

Mateusz Buźka: Jedna osoba z naszej drużyny robi narożnik z płytek klinkierowych, a druga kładzie płytki na podłodze: 30 x 39 płytek – robimy taki kwadrat. Jak już ktoś miał z tym do czynienia, to nie jest to ciężkie, ale na przykład my to robimy pierwszy raz, ale dajemy radę. Jest równo i wszystko się zgadza.

Jakub Wójcik: Jednak niespotykane jest to, że możemy sprawdzić nasze zdolności techniczne, takie manualne i możemy przetestować nasze umiejętności i kompetencje, których  nauczyliśmy się przez kilka lat w szkole i możemy sprawdzić się i konkurować z innymi szkołami. Atmosfera tutaj jest fajna i czuć tą rywalizację pomiędzy szkołami.

– mówią Mateusz Buźka i Jakub Wójcik, uczestnicy konkursu. Oceniano staranność wykonania, ale i technikę oraz umiejętność zastosowania nowoczesnych rozwiązań czy narzędzi.

Sebastian Bielas: Od początku do końca. Przygotowanie stanowiska, zabezpieczenie stanowiska, porządek na miejscu pracy, przestrzeganie przepisów BHP, estetyka, wykonanie, ale też inne. Jak pracują w grupie i jak grupa ze sobą się integruje, to wszystko jest bardzo dokładnie oceniane. Na to zwracamy uwagę. Szczególnie tak ważne jest dzisiaj, żebyśmy umieli ze sobą współpracować. Nieocenione doświadczenie, coś, gdzie mogą się później pochwalić nawet podczas rozmowy z klientem. Brałem udział w tego typu konkursach, robiłem to gdzieś. Mam to doświadczenie dzielić się swoimi sukcesami.

– podkreślał Sebastian Bielas, z komisji egzaminacyjnej w konkursie. Rywalizacja co roku przyczynia się do promocji kształcenia zawodowego, podnoszenia umiejętności uczniów i integracji środowiska:

Waldemar Szleper: Uważamy, że konkurs przede wszystkim stawia na jakość wykonanej roboty. Uczy młodzież rywalizacji, ale zarazem dobrego standardu wykonywania tego zawodu. Praktyczny zawód na co dzień, jest bardzo potrzebny. Jakość robót w Polsce się bardzo obniżyła, a to, co robi tutaj same Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz ta idea związana z konkursem, podnosi ten prestiż wykonywania zawodu budowlanego, podnosi jego jakość.

– dodaje Waldemar Szleper, wiceprzewodniczący Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Katowicach, placówki terenowej w Częstochowie. W konkursie najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych z Lublińca. Gratulujemy.

Czytaj także:

REKLAMA