Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młody Mistrz Budownictwa rozstrzygnięty! Najlepsza młodzież z Rybnika, Chorzowa i Tarnowskich Gór

Facebook Twitter

Po dwóch latach przerwy do Częstochowy wrócił konkurs dla przyszłych fachowców z zakresu budownictwa. Drużyny z całego Śląska pokazały swoje przygotowanie do zawodu. Najlepsza była młodzież z Rybnika, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Pod patronatem Radia Jura odbyła się teoretyczna i przede wszystkim praktyczna rywalizacja między zespołami z 15 szkół. Wojewódzki konkurs Młody Mistrz Budownictwa został zorganizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Politechnikę.

Jury miało problem, żeby wyłonić zwycięzcę, a drużyny – jest ich 15, które brały udział, są z całego województwa – tj. Rybnik, Racibórz, Zawiercie, Myszków, Częstochowa. Rywalizacja była bardzo zacięta, widziałem to zaangażowanie, chęć pokazania się szkół, co może cieszyć, że uczniowie faktycznie posiadają duże umiejętności. My stawiamy na umiejętności praktyczne – to, czego uczeń nauczy się w szkole, jakie umiejętności zdobywa – może to zaprezentować, pochwalić się tym, jeśli chodzi o przebieg konkursu.

Brali w nim udział uczniowie, którzy kształcą się w klasach o profilu technik budownictwa

– mówi Dariusz Humaj, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Częstochowie. Podczas rywalizacji młodzież musiała m.in pokazać praktyczne umiejętności do wykonania, a wcześniej przygotowania remontów.

Teoretyczna i praktyczna część były ze sobą powiązane, tak to, co koledzy wykonywali praktycznie, tak drudzy – pojedyncze osoby liczyły kosztorys, zestawienie materiałów. Fach w ręku mają, mimo że jeszcze się kształcą. Kształcenie to jednak przez całe życie przed nimi. Zmieniają się technologie, wchodzą nowe materiały. Rzeczywiście już coś wiedzą, niektórzy troszkę mniej, niektórzy troszkę więcej, stąd różna liczba punktów na części teoretycznej.

Na całe zadanie mieli kilka godzin. W Jury konkursowiczów oceniał m.in. Krzysztof Kubicki z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Branża budowlana to przyszłość, stąd organizacja tego typu przedsięwzięć

– mówi dyrektor CKU.

Pokazanie takiej drogi, możliwości wyboru dalszej drogi swojej kariery zawodowej. Wiemy, jakie jest dzisiaj zapotrzebowanie na fachowców, jak długo się czeka na dobrego fachowca. Z jednej strony ma on pokazać dalszą drogę młodzieży, uczniom, absolwentom szkoły podstawowej, przede wszystkim teraz klasom 8., pomóc im ułatwić wybór szkoły. Młodzież szkół średnich, która bierze udział w tym konkursie, ma również możliwość zapoznania się z Politechniką Częstochowską, z Wydziałem Budownictwa, gdzie może kontynuować naukę i uzyskać tytuł inżyniera, magistra i rozwijać swoje umiejętności w zakresie budownictwa

– dodaje Dariusz Humaj. W V edycji wojewódzkiego konkursu „Młody Mistrz Budownictwa” najlepsi okazali się uczniowie ze Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Drugie miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych im. K.K Baczyńskiego w Chorzowie, a trzecie uczniowie ze Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Gratulujemy. 

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023