Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Młoda sowa uratowana przez mieszkańców, strażaków, wolontariuszy oraz urzędników

Facebook Twitter

To historia małej sowy, którą przy jednym z drzew znaleźli mieszkańcy dzielnicy Północ. Pisklę zostało znalezione w rejonie ulicy Iwaszkiewicza 8. Mieszkańcy powiadomili pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta, którzy zabrali małą sowę do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

fot. czestochowa.pl

Tam pisklę zostało przebadane przez lekarza weterynarii. Na szczęście nie stwierdzono u niego żadnych ran, dzięki czemu mogło wrócić do gniazda – sówka najprawdopodobniej wypadła z niego podczas pierwszych prób latania. Powrót pisklaka umożliwili częstochowscy strażacy, którzy pojawili się na miejscu ze specjalnym hydraulicznym dźwigiem. W okolicy zauważono również dorosłą sowę uszatki zwyczajnej, która najprawdopodobniej jest matką znalezionego pisklaka.

Uszatka zwyczajna to drapieżny ptak z rodziny puszczykowatych. Najczęściej żyje w lasach lub parkach o gęstym zadrzewieniu, jednak w ostatnim czasie coraz częściej można ją spotkać w okolicach ludzkich zabudowań – w tym właśnie w obrębie blokowisk. Żywi się głównie gryzoniami. Objęta jest ochroną gatunkową ścisłą, co oznacza, że podlega całkowitemu zakazowi: zabijania, okaleczania, czy transportu, a także niszczenia siedlisk, czy wybierania lub uszkadzania jaj.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024