Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

„Mistrz Ortografii”. Dyktando dla uczniów z całej Jury Krakowsko- Częstochowskiej

Nasi uczniowie mogą udowodnić wszystkim, że są mistrzami ortografii. Pamiętajmy o poprawnej polszczyźnie, o czystości ojczystego języka i jego zasadach - przypominają organizatorzy konkursu ortograficznego ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie.

fot. Pixabay

Szacowany czas czytania: 02:07

Do rywalizacji zachęca Ireneusz Celoch, dyrektor placówki z Brzyszowa:

Ireneusz Celoch: Postanowiliśmy zorganizować w tym roku, skacząc tym samym na wyższy stopień rangi zawodów dla dzieci, IV Regionalne Dyktando im. Jury Krakowsko-Częstochowskiej pod nazwą „Mistrz Ortografii”. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży zasad poprawnej polszczyzny – w końcu jest to dyktando. Ponadto oczywiście integrowanie młodzieży z różnych województw, promowanie regionu gminy Mstów, Olsztyna, miasta Częstochowy, poszerzanie współpracy szkół województwa śląskiego i małopolskiego czy też wreszcie promowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i dbanie o dziedzictwo narodowe, jakim jest niewątpliwie Szlak Orlich Gniazd.

To dwuetapowa konkurencja, bo pierwsze dyktanda uczniowie napiszą w swoich szkołach.

Ireneusz Celoch: Będzie etap wstępny. To będą zmagania uczniów w swoich placówkach organizowane przez nauczycieli – z  całą pewnością polonistów. Dwóch najlepszych delegowanych będzie do naszej szkoły na finał. Finał konkursu odbędzie się 2 grudnia w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie. Początek zmagań to godzina 10 i wtedy też rozpocznie się pisanie dyktanda przez uczniów. Potem, zanim uczniowie dowiedzą się o wynikach tego konkursu, trwać będą warsztaty prowadzone przez naszych nauczycieli brzyszowskich.

Można przygotować się do takiego wyzwania, jakim jest trudne dyktando dla mistrzów ortografii. Wystarczy pamiętać zasady, zaglądać do słownika, ale przede wszystkim systematycznie się pilnować

– podpowiada nasz rozmówca.

Ireneusz Celoch: Efekt dopiero wtedy uzyskamy, jeżeli po prostu w naturalny sposób będziemy cały czas zwracać uwagę na ortografię, bo wiemy, że jest tak, że młodzież po prostu pisze SMS-y i bezmyślnie czasami tam pojawiają się błędy ortograficzne. Zakłada się, że jest to SMS, więc te błędy mogą być – ale tak nie powinno być. Również pisząc SMS-y, powinniśmy zwracać uwagę na ortografię. Natura człowieka jest taka, że dąży do doskonałości i taki uczeń, który będzie zwracał uwagę na ortografię, na poprawną pisownię w języku polskim, z całą pewnością osiągnie u nas sukces.

Patronat nad regionalnym dyktandem Mistrz Ortografii objęło Radio Jura.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

REKLAMA