Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mikołajkowy parkrun w niedzielę (10.12) o 9:00 w Lasku Aniołowskim

Facebook Twitter

10 grudnia odbędzie się edycja mikołajkowa Parkrunu w Częstochowie. Podczas plenerowego biegania będzie można wspierać działania charytatywne.

Parkrun to cotygodniowe spotkania na dystansie 5km w ramach których można biec, truchtać, maszerować lub spacerować:

Ernest Dąbrowski: Pomysł Parkrun przyszedł do nas z Wielkiej Brytanii. Tam w 2004 roku powstał w Londynie i rozwinął się tak, że w 20211 roku zawitał do Polski. Pierwsza edycja była w Gdyni. Przestaję łapać się, ile mamy lokalizacji, bo rozrastamy się bardzo intensywnie, ale najprawdopodobniej jest albo 84 albo 85 lokalizacji w całej Polsce, a na całym świecie jest grubo ponad 2000 takich lokalizacji

– mówi Ernest Dąbrowski, koordynator Parkrun Park Aniołowski Częstochowa. Od początku organizatorzy starają się zaangażować grono wolontariuszy i miłośników aktywności. Spotkania odbywają się zawsze w sobotę o 9:00 rano:

Ernest Dąbrowski: Spotykamy się zawsze w tym samym miejscu, trasa jest taka sama. Spotykamy się na końcu promenady im. Czesława Niemena w Częstochowie, tuż przy Lesie Aniołowskim. Ruszamy spod Lasu Aniołowskiego w stronę promenady Czesława Niemena przy amfiteatrze nawracamy i wracamy do Lasu Aniołowskiego i tam przemierzamy resztę dystansu, to jest 5 km wśród drzew, wśród przyrody, więc myślę, że dla każdego to jest relaks i miłe doznanie. Trasa jest oznakowana. Jeśli ktoś nie może w sobotę, może też w tygodniu tę trasę przemierzyć.

Idea Parkrunu w Polsce cały czas się rozwija. Jego trasy zostały wytyczone już w ponad 80. lokalizacjach w całej Polsce. Parkrun w Częstochowie powstał w czerwcu 2019 roku. Przyłączyć się może każdy chętny:

Ernest Dąbrowski: Jeśli ktoś chciałby sprawdzić się, czy jest w stanie np. takie spotkanie z nami zorganizować albo np. jest 8-klasistą i potrzeba mu wolontariatu do punktacji do szkoły średniej, to zapraszamy serdecznie. Mamy kilka funkcji. Jest to pomiar czasu, jest to wydawanie tzw. tokenów jako element pomiaru czasu, jest to skanowanie osób, zamykanie stawki, bo osoba zamykająca ubezpiecza niejako stawkę. Wiemy, że jeśli ona jest na mecie, to już nikt nie został na trasie, więc mamy taką pewność, że nikomu nic się po drodze nie stało.

W ostatnią sobotę odbyła się 117 edycja tej inicjatywy w naszym mieście.

Parkrun jest inicjatywą społeczną i bezpłatną, bardzo ważne zadania pełnią właśnie wolontariusze

– dodaje Ernest Dąbrowski.

fot. facebook.com/lasaniolowski

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023