Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mieszkańcy Zawodzia i Dąbia protestują przeciwko kompostowni

Facebook Twitter

Nie chcą pod domami takiej inwestycji, boją się bomby ekologicznej. Jak podkreślają - zagrożenie dla środowiska w związku z kompostownią jest zbyt duże. „Obawiamy się skażenia powietrza, gleby i wody, gdyż kompostownia w Częstochowie ma powstać w sąsiedztwie rzek: Warty i Kucelinki” - piszą w specjalnym liście do władz miasta.

Jest to inwestycja firmy Remondis na terenach hutniczych, grozi to nasączaniem się środkami chemicznymi gruntów, co prowadzi do różnych chorób zakaźnych, np. czerwonki, gdy bakterie dostaną się do wody. Urząd Miasta jak gdyby się od tego odciął, my musimy walczyć sami jako mieszkańcy. Tereny te zostały wydzierżawione w 2009 roku, mamy w tej chwili koło 600 podpisów w sprawie kompostowni.

– mówiła Krystyna Stefańska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Zawodzie. Mieszkańcy zapowiadają protest, blokowanie ulic i dalszą walkę o czystość otoczenia w swoim miejscu zamieszkania. Także w rejonie ul. Dębowej i Rejtana, gdzie niebezpieczne odpady składuje firma Sita:

Chodzi o zagrożenie materiałami niebezpiecznymi, po prostu boimy się tego, że coś po drodze może się stać. Firma Sita ma udzielone dwa pozwolenia: jedno od prezydenta Częstochowy, drugie od marszałka. W naszym przekonaniu, mieszkańców, ani jedno nie jest respektowane, jak firma gospodaruje tymi odpadami, jak przechowuje sól. Świadczy to o profesjonalizmie firmy i dlatego obawiamy się co będzie później, jest planowana również kompostowania.

– mówi Dominik Królikowski, mieszkaniec dzielnicy Dąbie. Problem z planowanymi inwestycjami mają też mieszkańcy Zawodzia. Mimo zaproszenia ze strony rad dzielnic przedstawiciele firm Sita i Remondis nie pojawili się na spotkaniu w Urzędzie Miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021