Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mieszkańcy Zawodzia alarmują w temacie planów budowy kompostowni w dzielnicy. Głośny sprzeciw w internecie

Facebook Twitter

Mieszkańcy Zawodzia chcą zablokować plany budowy kompostowni w rejonie Koksowni i strefy ekonomicznej. Obawiają się uciążliwości, które może powodować przetwarzanie organicznych odpadów.

Firma zajmująca się taką działalnością wystąpiła już do Urzędu Miasta o pozwolenie na budowę pod swoją działalność w Częstochowie.

Krystyna Stefańska: Firma Agronica wystąpiła o pozwolenie budowy kompostowni przemysłowej osadów ściekowych. Co przetwarza taka kompostownia? Czego my możemy się obawiać? Taka kompostownia przerabia obornik, kompost, szlam poprzemysłowy. Czego może obawiać się Częstochowa, najbliższe dzielnice i okolice? Przede wszystkim skażenia odorem. Będzie nam towarzyszył 24 godziny na dobę. To jest nieuniknione. My się boimy. Każdy chce mieszkać w czystym środowisku, dbamy o to, są na to naciski.

Mieszkańcy dzielnicy zaalarmowali władze miasta i radnych.

Temat dotyczyć może też pobliskich dzielnic

– ostrzega radna częstochowska Krystyna Stefańska.

Krystyna Stefańska: My na pewno nie chcemy tej inwestycji, tej inwestycji na pewno nie chce Zawodzie, Mirów. To już wiemy na pewno, organizujemy się, zbieramy podpisy. Nie chce też chyba całe miasto, bo odzew jest niesamowity. Mieszkańcy są bardzo zdenerwowani takimi pomysłami. Będziemy robić wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Myślę, że prezydent oceni sytuację. Myślę, że weźmie pod uwagę też głos mieszkańców.

Trwa szeroka akcja informacyjna w mediach społecznościowych na temat planów budowy kompostowni na Zawodziu. Oprócz podpisów zbieranych przeciwko inwestycji, przygotowywane jest spotkanie wszystkich zainteresowanych stron.

Krystyna Stefańska: Pierwsze spotkanie odbędzie się w Urzędzie Miasta w sali sesyjnej 29 czerwca, o godzinie 17:00. Osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy. Będzie to komisja wspólna inwestycji i klimatu. Zaprosiliśmy przedstawiciela tej firmy, ludzi, którzy zajmują się tą sprawą, mają jakieś informacje o tym, co naprawdę tam się będzie działo. Przede wszystkim zapraszamy mieszkańców, żeby wyrazili swoje opinie na ten temat.

Do dyskusji 29 czerwca zachęcała w magistracie, częstochowska radna Krystyna Stefańska.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024