Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy powstanie kompostownia na Zawodziu? Mieszkańcy protestują

Facebook Twitter

Wraca temat budowy kompostowni przy ul. Legionów w Częstochowie. To miałaby być jedna z trzech największych kompostowni przemysłowych osadów ściekowych w Polsce. Firma zajmująca się przetwarzaniem organicznych odpadów wystąpiła do magistratu o pozwolenie na budowę pod swoją działalność w Częstochowie. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy Zawodzia.

W magistracie zorganizowano do tej pory dwa spotkania w tej sprawie:

Krystyna Stefańska: Na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami udział brała firma, która chce realizować tutaj swoje zadanie. Niestety uważam, że obrazili mieszkańców. Przyszli zupełnie nieprzygotowani. Nie potrafili odpowiedzieć na wiele pytań. Natomiast mieszkańcy bardzo merytorycznie potrafili zadawać takie pytania, żeby było im trudno odpowiedzieć, chociaż nie wiem dlaczego. Mieliśmy drugie spotkanie i to było już spotkanie z przedsiębiorcami ze strefy ekonomicznej i w ogóle państwo nie przybyli. Stwierdzili, że są gotowi na rozmowy, oni muszą przygotować pismo. Są wakacje, także to jest dla nich ważniejsze.

W sprawie budowy kompostowni protestują mieszkańcy nie tylko z dzielnicy Zawodzie.

Zebraliśmy już kilka tysięcy podpisów

– mówi w naszym studiu Krystyna Stefańska. Częstochowska radna dodaje, że:

odór związany z działalnością kompostowni będzie czuć w całej Częstochowie, może też dojść do zatrucia wody pitnej, bo tam w pobliżu znajdują się trzy studnie głębinowe.

Sprawa jest w toku:

Krystyna Stefańska: Zebraliśmy już około 4 tys. podpisów i to są podpisy ludzi, którzy naprawdę tego nie chcą. To nie są przypadkowe podpisy. Podpisywali ludzie, którzy wiedzą, o czym mówimy i wiedzą, czego nie chcą w tym mieście. Cały czas pracujemy nad tym, żeby tej kompostowni nie było. Nie chcemy naszego miasta skazić odorem. Będę bardzo tego pilnowała, żeby było wszystko zrobione, żeby pan prezydent mógł tego nie podpisywać, nie zgodzić się na tak śmierdzącą inwestycję.

Dyskusja w sprawie budowy kompostowni zatacza coraz szersze kręgi, w mediach społecznościowych trwa szeroka akcja informacyjna. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jakim zagrożeniem może być taka inwestycja w naszym regionie:

Krystyna Stefańska: Jeżeli mogę, to zaproszę mieszkańców i bardzo proszę wszystkich mieszkańców o to proszę, żeby przyszli w środę o godz. 17:00 w pobliżu rynku na Zawodziu, będzie telewizja, będziemy rozmawiać na żywo, będziemy mogli wyrazić swoje protesty, swoje niezadowolenie z tego, co szykuje nam firma Agronica. (…) Pokażmy, że potrafimy z takimi inwestycjami walczyć. Liczę, że Państwo przyjdziecie i będziecie mnie wspierać.

– zachęca częstochowska radna Krystyna Stefańska. Urząd Miasta prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wiadomo już, że wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Sanepid i Wody Polskie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024