Miejskie zapasy środków ochronnych. Ile Częstochowa ich zgromadziła?
Maseczki, rękawiczki, przyłbice, ubrania ochronne i wiele innych środków ochrony pozyskuje i przechowuje w swoich magazynach Wydział Zarządzania Kryzysowego. Środki w czasie pandemii covid-19 trafiają do miejskich służb i instytucji, Wydział zarządzania na bieżąco monitoruje potrzeby w tym zakresie.
O tym rozmawialiśmy z naczelnikiem Rafałem Kusalem:
To są zapasy, które zaczęliśmy tworzyć od 2 lat, od końca 2019 roku, kiedy dostaliśmy pierwsze informacje z zagranicy, z Chin, że koronawirus się rozwija i może się przedostać do naszego kraju. Poczyniliśmy pierwsze starania o nabycie pewnych środków dezynfekcyjnych przewidując na wyrost sytuację, oczywiście były to bardzo małe, skromne zapasy, ponieważ każdy zapewniał nas, że koronawirus nie wyjdzie poza rejon Chin, chociaż nie do końća w to wierzyliśmy.
Jak mówi Rafał Kusal w ubiegłym roku udało się też zmodernizować miejskie powierzchnie magazynowe …
Wyremontowaliśmy zwłaszcza jeśli chodzi o regały, przestrzeń magazynową, trzy duże magazyny wydziału, gdzie zreorganizowaliśmy całkiem układ rzeczy, zainwestowaliśmy w to – w magazyn ponad 2 mln złotych, jeśli chodzi o wyposażenie tego magazynu pod kątem koronawirusa dodatkowo 40 tys. dokładnie na zaopatrzenie magazynów w takiej rzeczy jak: dodatkowy sprzęt, czyli nagrzewnice, regały, wózki widłowe i inne odpowiednie rzeczy, które mogły nam posłużyć do walki z koronawirusem.
W 2020 roku, na zakup niezbędnego wyposażenia, a także na systematyczne dezynfekcje (oddziałów szpitalnych, karetek, pojazdów MPK i Straży Miejskiej) wydano ok. 2,2 mln zł.
Wydział Zarządzania Kryzysowego zapewnił zaopatrzenie w postaci centralnych zakupów dla takich służb jak Straż Miejska, Ochotnicze Straże Pożarne, Służby Społeczne, czyli MOPS, jak również inne jednostki czy ośrodki, które wymagają od nas wsparcia i przede wszystkim placówki oświatowe. Mamy bardzo dużo sprzętu, właściwie magazyny są zaopatrzone pod sam sufit. Na regałach paletowych mamy około 450 tys. par rękawiczek, tysiąca przyłbic, maseczek różnego rodzaju, 500 ubrań ochronnych, maseczek 100 tys. , ponad 16 tys. sztuk płynów dezynfekcyjnych w pojemnikach różnej pojemności od o.5-litrowych do 5-litrowych i mamy również inny sprzęt, taki jak łóżka w razie jakichś sytuacji, gdyby koronawirus się jakoś bardzo rozwijał, ale do tej pory takich rzeczy tutaj nie ma.
– podsumowuje Rafał Kusal naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta.
Obecnie w miejskich magazynach jest m.in. ok. 105 tys. różnego typu maseczek, 450 tys. par rękawiczek, około 1 tys. przyłbic, 500 ubrań ochronnych, 16,3 tys. sztuk płynów dezynfekcyjnych (w pojemnikach od 0,5 do 5 litrów), czy 2,9 tys. sztuk koncentratu do dezynfekcji powierzchni.
Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta rozpoczął kolejne, comiesięczne wydawanie środków ochrony i dezynfekcji, przeznaczonych dla częstochowskich żłobków, przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Wsparcie trafi do 50 placówek: żłobków, przedszkoli, szkół oraz innych placówek (Samorządowy Ośrodek Doskonalenia, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Bursa Miejska, Biuro Finansów Oświaty). Łącznie do wydania jest: 629 pojemników 0,5 l płynu do dezynfekcji dłoni, 199 pojemników 5 l płynu do dezynfekcji, 202 opakowania rękawiczek (różnie rozmiary), 74 opakowania maseczek (każde po 50 szt.), 244 pojemniki (każdy po 1 l) koncentratu do dezynfekcji powierzchni oraz 160 pojemników (5 l) mydła antybakteryjnego.