Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejski projekt ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości” w nowej edycji dotarł do finału

Facebook Twitter

"Ciekawi świata, ciekawi przyszłości" to inicjatywa, która od kilku lat ma za zadanie pomóc młodym ludziom w zapoznaniu się z wymogami rynku pracy.

Miejski projekt ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości" w nowej edycji dotarł do finału

Jego zwieńczeniem była gra miejska, podczas której uczniowie rozwiązywali zadania sprawdzające ich umiejętności i nabytą wiedzę. Startowało 11 szkół ponadpodstawowych. Pierwsze miejsce zdobyła grupa reprezentująca VII LO im. Mikołaja Kopernika:

Aleksandra Kała: Na terenie całej Politechniki były porozrzucane zadania grupowe. Każde zadanie było inne i wymagało od nas innej wiedzy, innych doświadczeń. Ale to, co je łączyło, to było to, żeby współpracować z osobami z grupy. Jednak ta integracja była tutaj kluczowa.

Zuzanna Pacuda: Zadania były takie jak na przykład krzyżówki, gdzie trzeba było posiadać wiedzę zarówno z chemii, z fizyki, z matematyki. Były zadania na inteligencję, czyli np. było zadanie z przekładaniem zapałek, by ułożyć jakiś konkretny wzór. Były też zadania sprawnościowe i liczył się czas.

– mówiły licealistki z „Kopernika” – Aleksandra Kała i Zuzanna Pacuda.

fot. czestochowa.pl

Projekt ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości” ma zachęcać młodzież do zainteresowania się kwestią przyszłej pracy. Wspiera też określenie ich predyspozycji zawodowych, dla podjęcia trafnych wyborów na uczelniach wyższych…

Paweł Jędrasiak: Młodzież ma szansę spotkać się z takim praktykiem, porozmawiać i zadać pytanie jak wyglądają realia zawodowe w tej konkretnej profesji, a także dopytać o jakieś nurtujące kwestie, które być może zniechęcają młodego człowieka do podjęcia danego zawodu. Dodatkowo realizowaliśmy wizyty w przedsiębiorstwach. To jest ciekawe zajęcie, które potrafi pokazać młodzieży w praktyce jak wygląda praca danego przedsiębiorstwa, jak wygląda praca konkretnego specjalisty w miejscu pracy. I tutaj też młody człowiek ma szansę skonfrontować swoje wyobrażenia z realnymi czynnościami, które taki człowiek podejmuje.

– jak mówi Paweł Jędrasiak z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.

fot. czestochowa.pl

W ramach projektu ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości” organizowane są panele dyskusyjne z przedsiębiorcami, młodzież odwiedza też lokalne firmy:

Paweł Jędrasiak: To wszystko ma na celu wspierać tutaj młodych, by świadomie wybierali zawód. Staramy się tak dobierać przedstawicieli różnych zawodów, którzy spotykają się z młodzieżą, by pokazać te zawody, które są deficytowe na rynku pracy. Młodzież odwiedza te zakłady pracy, które w perspektywie najbliższych kilku lat przewidują braki wśród kandydatów na rynku pracy. Chcemy jak najbardziej skorelować te zawody deficytowe z wyborami młodzieży, które mają szansę jeszcze tutaj podjąć, bo są w szkole średniej.

– dodaje Paweł Jędrasiak. Projekt łączy się z promocją w Częstochowie szkolnictwa zawodowego i branżowego. Jest też elementem współpracy z uczelniami wyższymi, które chcą zapewniać dla rynku pracy absolwentów zgodnie z zapotrzebowaniem naszych firm.

fot. czestochowa.pl

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj