Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejski Program Opieki nad Zwierzętami i Zapobiegania ich Bezdomności przyjęty przez Radę Miasta

Facebook Twitter

Częstochowa po raz kolejny zrealizuje miejski program, którego celem jest ochrona zwierząt - szczególnie zapewnienie opieki bezdomnym czworonogom.

Zapisy na kolejny rok przyjęła w głosowaniu podczas ostatnich obrad Rada Miasta:

Włodzimierz Tutaj: Uchwały w sprawie zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom na terenie Częstochowy. Taki program jest uchwalony każdego roku. W tym roku na realizację programu zabezpieczono w budżecie miasta środki w łącznej wysokości blisko miliona siedmiuset tysięcy złotych, w tym na zadania wykonywane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Częstochowie w ramach prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik w magistracie, większa część pochodzących z programu środków finansowych przeznaczana jest na zwierzęta znajdujące się pod opieką Schroniska przy. ul. Gilowej. Potwierdza społeczny konsultant ds. ochrony zwierząt w Częstochowie.

Małgorzata Iżyńska: Miejski Program Opieki nad Zwierzętami i Zapobiegania Bezdomności już kolejny rok z rzędu wchodzi w życie. Zapewnia ze względu na finanse, wykonanie pewnych czynności, które pomogą przede wszystkim zwierzętom. I tak w tym roku milion dwieście tysięcy dla schroniska dla bezdomnych zwierząt, z którym mamy podpisaną jako miasto umowę. Trzeba pamiętać, że każdego kota i psa, którego zabieramy z ulicy Gilowej jest już wysterylizowany i wykastrowany oraz  przeleczony.

– jak mówi Małgorzata Iżyńska, program wspomaga nie tylko zwierzęta, które trafiają do schroniska przy ulicy Gilowej. Jego zadaniem jest również pomoc kotom wolnożyjącym, które bardzo często nie są w stanie same przetrwać, szczególnie w okresie zimowym.

Małgorzata Iżyńska: Jeżeli chodzi o programy. Kupujemy domki dla tych wolnobytujących kotów i karmy, a także dbamy o zwierzęta gospodarskie, które niestety też się zdarzają. Miasto sterylizacje i kastruje psy i koty, które posiadają właścicieli. I tutaj zachęcam, ponieważ ten program ruszył. Proszę się zgłaszać do Urzędu Miasta. Dostaniecie Państwo skierowanie do odpowiedniego gabinetu. Jest to bardzo ważne, ponieważ to od nas zależy czy te zwierzęta będą się w niekontrolowany sposób rozmnażać, czy one mają właścicieli czy nie, ale za bezdomność niestety odpowiadamy my.

– dodawała Małgorzata Iżyńska, częstochowska radna. Miejski program ochrony nad zwierzętami przeznaczony jest nie tylko dla zwierząt bezdomnych, czy wolnożyjących, ale także tych, które mają właścicieli. W ramach przeciwdziałania bezdomności można za darmo wysterylizować lub wykastrować swojego psa lub kota. Nabór wniosków potrwa do 30 września lub wyczerpania puli pieniędzy na ten cel.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023