Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejski program in vitro ma już 10 lat. Urodziło się dzięki niemu 67 dzieci

Facebook Twitter

Częstochowski program in vitro ma już 10 lat. Przez dekadę, dzięki dofinansowywaniu zabiegów - na świat przyszło 67 dzieci, w tym 33 dziewczynki oraz 34 chłopców. Ostatnia pociecha urodziła się w połowie maja. Zainteresowanie leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego stale rośnie.

in-vitro

W pierwszym roku złożono kilkanaście wniosków, teraz było ich ponad 40. Mimo że wiele par stara się o udział w programie, nie zawsze 100 % wnioskujących kwalifikuje się do zabiegów:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Kliniki biorąc pod uwagę tak różne badania medyczne, wykonując, odrzucają bowiem czasami czynniki zdrowotne nie umożliwiają przeprowadzenie tej procedury albo np. trzeba inne leczenie przeprowadzić i w ciągu roku nie zdąży się z tą procedurą, więc odpadają z programu. Zdarza się też tak, że pary składając u nas wniosek, już jest taka radość psychiczna, że jakaś blokada puszcza i naturalne ciąże się zdarzają, z czego bardzo się cieszymy.

Przy okazji 10-lecia, Wydział Zdrowia chce przypomnieć mieszkańcom, ze dofinansowanie zabiegów, to nie jest program socjalny, tylko zdrowotny,

– dodaje naczelnik Grażyna Stramska-Świerczyńska.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Mamy opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych, bowiem tam są typowe procedury zdrowotne realizowane podczas tego programu. Także nie jest to program socjalny. To jest zupełnie inny charakter tego programu, chociażby dlatego że realizują podmioty lecznicze, które wyspecjalizowane są właśnie w realizacji tego typu procedur. To są podmioty doświadczone, znane w świecie medycznym. To typowy program zdrowotny.

Częstochowa była prekursorem refundacji zabiegów. W kolejnych latach inne samorządy w Polsce podchwyciły ten pomysł, tak działo się w Łodzi czy Sosnowcu. Często radziły się naszych urzędników, jak realizować ten program na własnym podwórku:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami już kilkuletnimi, jeśli chodzi o realizację tego programu. Pewne wzorce Łódź od nas przejęła i wiem, że w Łodzi też już od 2-3 ten program jest realizowany. Także ta współpraca jest, bo różne telefony i z innych samorządów też były, żeby zapytać o tę stronę praktyczną, która przy okazji tego programu się pojawia.

O częstochowskim programie in vitro, finansowanym rok rocznie z kasy miasta, mówiła Grażyna Stramska-Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia w Częstochowie.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj