Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejski komendant policji ostrzega: W wakacje dochodzi do większej liczby włamań i kradzieży

Facebook Twitter

Jeżeli w wakacje wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne rzeczy rodzinie czy zaprzyjaźnionym osobom. Przede wszystkim dobrze zabezpieczajmy swoje domy i mieszkania. Okres letni to czas szczególnej aktywności złodziei. Dochodzi w tym czasie do większej liczby włamań i kradzieży.

Ostrzega policja:

Mł. insp. Dariusz Kiedrzyn: Nasze mienie nigdy nie jest bezpieczne na tyle, że możemy sobie pozwolić na zaniechanie pewnych zasad bezpieczeństwa. Należy zawsze wychodząc z domu pamiętać o tym, żeby drzwi zamykać na klucz. Jeżeli mamy żaluzje antywłamaniowe, żaluzje zewnętrzne zawsze zasłaniać. Zawsze jest to dodatkowe utrudnienie sprawcy dokonania włamania. Sprawcy szukają okazji, szukają miejsc, gdzie to włamanie będzie dla nich łatwe.

Niestety zdarza się, że nie jesteśmy dyskretni, a o wczasach informujemy na portalach społecznościowych. To podpowiedź dla przestępców

– przestrzega częstochowski komendant policji – mł. insp. Dariusz Kiedrzyn. Jeżeli nie będzie nas dłużej w domach, warto je doposażyć, radzą stróże prawa:

Mł. insp. Dariusz Kiedrzyn: Okazja czyni złodzieja, więc musimy mocno nastawiać się na to, aby maksymalnie zabezpieczyć to mieszkanie i maksymalnie doposażyć nasze dobytki, nasze domy w systemy bezpieczeństwa, chociażby zamki antywłamaniowe, rolety czy też system monitoringu. To bardzo pomaga nam w wykryciu sprawców, a z drugiej strony odstrasza też potencjalnych sprawców od wykonania kradzieży z włamaniem.

Złodzieje szukają cennych drobiazgów, biżuterii, małej elektroniki, ale przede wszystkim gotówki. Nie trzymajmy jej nadmiaru w domu czy mieszkaniu:

Mł. insp. Dariusz Kiedrzyn: Z reguły łupem przestępców padają pieniądze. To jest najcenniejszy i najłatwiejszy łup dla nich i tak naprawdę niepozostawiający żadnego śladu, po którym można by do nich dotrzeć. Rzadziej łupem sprawców padają takie przedmioty, które mają cechy identyfikacyjne jak telewizory, laptopy czy telefony. Często też padał łupem przestępców złota biżuteria. W trakcie naszego postępowania jest szansa dotrzeć do skradzionych przedmiotów a później do sprawców.

Zwracajmy też uwagę na obce osoby na klatkach schodowych, czy podejrzane samochody w sąsiedztwie naszych posesji

– radził miejski komendant policji Dariusz Kiedrzyn.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj