Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejska uchwała śmieciowa jednak w prokuraturze, śledztwo wszczęte po zawiadomieniu częstochowskiego radnego

Facebook Twitter

Miejska uchwała śmieciowa, która dla wielu częstochowian spowodowała znaczący wzrost opłaty za odpady, nadal budzi kontrowersje. Po tym jak nie zakwestionowała jej Regionalna Izba Obrachunkowa, zawiadomienie w tej sprawie trafiło do prokuratury.

Wszczęto dwutorowe śledztwo:

Zostałem poinformowany pisemnie przez prokuraturę, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie przeprowadzenia głosowania i przyjęcia uchwały Rady Miasta Częstochowy niezgodnie z przepisami prawa. Chodzi tu o uchwałę tzw. śmieciową z 3 grudnia. Cieszę się, że chociaż w następnym etapie prokuratura potwierdziła moje przypuszczenia, moje wnioski i czekam na dalszy postęp w tej sprawie.

Jak powiedział nam częstochowski radny Piotr Wrona, śledczy mają sprawdzić jej zgodność z literą prawa, a w razie formalnego jej błędu wnioskować o anulowanie jej zapisów. Rzecznik prokuratury potwierdza, wszczęte śledztwo ma sprawdzić też sposób głosowania i przyjęcia wspomnianego przepisu przez Radę Miasta:

Śledztwo to dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez Radnych Miasta Częstochowy a także przewodniczącego Rady Miasta. Miało polegać na nie wyłączeniu się przez radnych z głosowania a także na tym, że przewodniczący Rady Miasta nie wyłączył ich z urzędu

– informował nas rzecznik prokuratury Tomasz Ozimek. W przypadku dwóch radnych głosowanie mogło skutkować konfliktem interesów. Nikomu jednak nie przedstawiono zarzutów. Od kilku miesięcy stawka podatku śmieciowego powiązana jest dla części mieszkańców ze zużyciem wody. Ten zapis jest dyskusyjny, a opozycja w Radzie Miasta nazywa uchwałę nieuczciwym eksperymentem:

Głównym powodem jest sprowadzenie nieprawidłowego sposobu rozliczania opłat za śmieci dla większości mieszkańców. Zła uchwała – jest to eksperyment na mieszkańcach Częstochowy. Do tej pory około 30 samorządów tylko zdecydowało się wdrożyć ten system za gospodarowanie śmieciami

– argumentował Piotr Wrona, częstochowski radny. Śledztwem w tej sprawie zajęła się już Prokuratura Rejonowa-Północ w Częstochowie. W drugim postępowaniu prowadzone jest śledztwo administracyjne.

Dotyczy zbadania zgodności z prawem tej uchwały/ Po zbadaniu uchwały i uznaniu, że narusza prawo, prokurator może wystąpić do sądu administracyjnego z wnioskiem o uchylenie tego aktu prawnego

– szczegóły prowadzonego dwutorowo śledztwa przybliżał nam prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj