Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejska Galeria Sztuki niebawem też wznowi działalność

Facebook Twitter

Rząd ogłosił, że od 1 lutego w reżimie sanitarnym i z dużą ostrożnością otwiera instytucje kultury takie jak galerie i muzea. Nie oznacza to, że już od pierwszego dnia zwiedzimy osobiście niewidziane dawno wystawy. W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie będzie to możliwe 2 tygodnie później.

Trwają przygotowania wystaw, na razie trwają w salach prace remontowe…

Spodziewaliśmy się i czekamy teraz na publiczność, aby wróciła do nas takimi wielkimi krokami. Jesteśmy w trakcie remontów i owszem będziemy otwierać galerię wraz z reżimem sanitarnym, ale będziemy ją otwierać dopiero około 14 lutego, tak jak wcześniej były zaplanowane wystawy. Na wprowadzenie dodatkowych norm sanitarnych jesteśmy przygotowani, ponieważ pracownicy przychodzą do pracy. Remonty, które trwają, również wymagają reżimu sanitarnego, więc nic szczególnego galeria nie będzie musiała stwarzać.

Rozmawiamy z Anną Paleczek-Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. MGS jest wyjątkowo dobrze przygotowany do tego, aby skutecznie przestrzegać norm sanitarnych podczas prezentacji wystaw…

Płyny do dezynfekcji mamy. Mamy dodatkowe urządzenia, które nam myją podłogi. Mamy również specjalnie przygotowaną firmę, która nam będzie czyściła urządzenia klimatyzacyjne, w związku z czym galeria jest przygotowana. Musimy tylko dokończyć remonty, zawiązać czerwoną wstęgę, przygotować, zaaranżować wystawy i w połowie lutego otwieramy się dla zwiedzających.

Jak przyznaje szefująca częstochowskiej galerii Anna Paleczek-Szumlas, po miesiącach nieobecności zwiedzających, trzeba u nich odbudować zaufanie i zainteresowanie sztuką. To nadal trudne czasy dla kultury…

Z pewnością będą bardzo ostrożnie podchodzić do korzystania z instytucji kultury. Ja sądzę, że to się poddźwignie i będę namawiała do tego, aby się nie bać, i żeby braki w kontaktach z ludźmi właśnie odrobić w galerii, bo przecież to miejsce bardzo bezpieczne, gdzie człowiek z człowiekiem się widzi, rozmawia, nie musi stać tuż obok, jak choćby w sklepie spożywczym.

O nowej ofercie Miejskiej Galerii Sztuki od połowy lutego przeczytacie na profilach i stronach poświęconych wystawom.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023