Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejsca pamięci i zapomnienia na mapie Janowa

Facebook Twitter

Miejsca pamięci i zapomnienia chce utrwalić i przywołać dzięki mieszkańcom gmina Janów z grupą naukowców. Przeczytaj o nietypowym historycznym projekcie trwającym w naszym regionie.

Od kilku dni projekt jest realizowany na terenie Janowa przez naukowców oraz studentów etnologii i archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego. Całość zatytułowano właśnie „Miejsca pamięci i zapomnienia”. A chodzi o to by jeszcze do końca tygodnia (24.04.) podzielić się wspomnieniami, opowieściami, anegdotami o miejscach szczególnie ważnych dla lokalnej społeczności. Wszystko zbierają uczestnicy naukowego projektu. Takie badania dotyczą północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a w naszym powiecie 5 jurajskich gmin. Oprócz Janowa młodzi naukowcy dotrą jeszcze do Lelowa, Mstowa, Olsztyna i Przyrowa, ale projekt przewidziano na kilka lat. W tym roku prace koncentrują się właśnie w Janowie.

Tematem badań jest nie tylko historia gminy, ale i lokalna czy rodzinna pamięć, przekazywane informacje oraz dziedzictwo pokoleń. Przekazywane historie mogą być wsparte też dokumentami i starymi fotografiami.

Więcej szczegółów o akcji zbierania wspomnień od mieszkańców można znaleźć TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj