Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejsca Obsługi Podróżnych na częstochowskim odcinku A1. Gdzie i kiedy?

Facebook Twitter

Umowa została podpisana, harmonogram opracowany. Jeśli nie będzie poślizgu na częstochowskim odcinku A1, do końca kwietnia przyszłego roku zostaną wybudowane Miejsca Obsługi Podróżnych. Ile takich miejsc powstanie?

fot. gddkia.gov.pl

W ramach tego zadania, od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia, powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych Gorzelanka Wschód, Gorzelanka Zachód, Wierzchowisko Wschód, Wierzchowisko Zachód i Obwód Utrzymania Autostrady Lgota. Tę inwestycję, za kwotę 71 135 460,19 zł, zrealizuje konsorcjum firm: Bitum z siedzibą w Lipiach Śląskich oraz Drog-Bud z Lubojenki.

Roboty wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie muszą zostać ukończone w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy. I tak na przykład MOP Wierzchowisko Zachód docelowo powstanie w najwyższej – III klasie, co oznacza, że będzie posiadało funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Znajdą się na nim parking, ławki i altany, sanitariaty, stacja paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe i obiekty noclegowe. Podobnie będzie wyglądać MOP Wierzchowisko Wschód. A tymczasem na autostradowej obwodnicy Częstochowy nadal trwają roboty. Do zrealizowania pozostają jeszcze prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ.

GDDKiA informuje, że pomimo dopuszczenia do ruchu tego odcinka drogi wciąż trwają prace wykończeniowe przy realizacji tej inwestycji. Pod koniec sierpnia br. zakończono prace umożliwiające podniesienie prędkości na odcinku Częstochowa Blachownia – Częstochowa Jasna Góra. To zadanie jest przedostatnim w ramach budowy autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia. Ostatnim przetargiem dla tego odcinka będzie postępowanie, które wyłoni wykonawcę robót wykończeniowych. Ogłoszenie przetargu dla tego zadania planujemy w przyszłym roku z terminem zakończenia całości prac na autostradzie w 2022 r. Tymczasem na tym odcinku, w ramach odrębnego zadania, kończony jest wiadukt autostradowy (WA352) oraz 460 m jezdni autostrady w jego obrębie. Do zrealizowania pozostają jeszcze prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ. Wykonane zostaną również roboty melioracyjne, prace wykończeniowe w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni, a także wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.

-czytamy na stronie www.gddkia.pl.

Kalendarium

  • 29 maja 2020 r. – ogłoszenie przetargu
  • 4 sierpnia 2020 r. – otwarcie ofert
  • 23 listopada 2020 r. – wybór oferty
  • 29 grudnia 2020 r. – podpisanie umowy
  • 29 kwietnia 2022 r. – termin zakończenia prac

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021