Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na Jasnej Górze znajdują się wota więźniów. M.in. Różaniec wykonany z chleba

Facebook Twitter

27 stycznia w piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na Jasnej Górze znajdują się wota, które przypominają o tej bolesnej historii.

fot. facebook.com/JasnaGoraNews

Szczególnie wymowny jest różaniec zrobiony z obozowej racji chleba. Wykonał go razem ze swoimi dwoma kolegami Jerzy Junosza-Kowalewski.

Kiedy pan Kowalewski już po wojnie, po wyzwoleniu znalazł się tutaj w naszym sanktuarium, zobaczył swój różaniec. To było dla niego wielkie wzruszenie. Są takie opowieści, że nawet zemdlał. To jest niesamowita historia. On przeżył obóz być może, dlatego że właśnie ten różaniec znalazł się na Jasnej Górze. Zawsze pisze o tym, że czuje wsparcie Matki Bożej, także w swoim powojennym życiu

– te historie przypomniała jasnogórska przewodniczka. Różaniec z Oświęcimia znajduje się w Muzeum 600-lecia. Obok wyjątkowych wotów z Oświęcimia na Jasnej Górze znajdują się także pamiątki z innych miejsc obozowych kaźni.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023