Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Facebook Twitter

15 października w tym roku to Międzynarodowy Dzień Mediacji. Co roku częstochowscy mediatorzy przypominają mieszkańcom, jak wiele spraw można rozstrzygnąć bez konieczności sprawy sądowej.

fot. SCY/ Pixabay

To metoda rozwiązywania sporów, gdzie neutralny mediator pomaga w lepszej komunikacji, określeniu interesów i osiągnięciu kompromisu. Narzędzie jest używane coraz częściej zauważają przedstawiciele prokuratury.

To strony mogą sobie wybrać mediatora, mogą dowolnie omówić sobie spór, konflikt i rozwiązać go, dlatego też uważam, że mimo, że ten przepis już funkcjonuje długo w procedurze karnej to mamy bardzo duże pole do rozwoju i do stosowania tej instytucji w przepisach postępowania. 

Mówi częstochowska prokurator Monika Adamus-Rogowska. Proces mediacji ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. Przedmiotem mediacji mogą być na przykład: spory sąsiedzkie, pracownicze, rozwiązanie lub niewykonanie umowy, podział majątku, czy sprawy rodzinne…

Ja myślę, że one są jednymi z najtrudniejszych, bo dotykają bardzo intymnej sfery każdego z nas, każdego człowieka, sfery miłości, opieki nad dziećmi – to jest niezwykle trudne, żeby dwie strony zechciały usiąść i ze sobą w sposób kulturalny dojść do jakiegoś konsensusu i to jest początek tego, co może w przyszłości się zdarzyć, czyli pozytywnego rozwiązania. 

Mówi Lidia Zeller, prezes Stowarzyszenia ,,Dla Rodziny”, promującego mediacje przy okazji sporów rodzinnych.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj