Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto zwiększyło liczbę miejsc w rekrutacji uzupełniającej do częstochowskich szkół średnich

Facebook Twitter

To informacja, która z pewnością ucieszy absolwentów podstawówek. Miasto zwiększyło liczbę miejsc w rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich. Po ogłoszeniu wyników 20 lipca, uczniów bez przydziału było blisko pół tysiąca.

Rafał Piotrowski naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie

Miasto już teraz w rekrutacji uzupełniającej przygotowało dodatkowo 246 miejsc. Czy i o ile ta liczba jeszcze się zwiększy – będzie wiadomo po 28 lipca.

Do czwartku bowiem uczniowie zakwalifikowani wcześniej do poszczególnych klas mają czas, aby potwierdzić, że faktycznie zamierzają podjąć naukę w wybranej przez nich placówce.

– mówi Radiu Jura naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie Rafał Piotrowski.

Rafał Piotrowski: Cały czas rekrutacja trwa. W momencie, gdy była rekrutacja i widzieliśmy duże zainteresowanie uczniów, a przede wszystkim widzieliśmy zainteresowanie edukacją w Częstochowie, ponieważ my możemy mówić o niecałych 3 tys. dzieci czy młodzieży z Częstochowy, a mamy zalogowanych prawie 5 tys. dzieci do szkół częstochowskich. To jest bardzo duża potrzeba zarówno z gmin ościennych, ale też z powiatów, które są z gmin należących do innych województw, stąd taka liczba miejsc

Miasto podjęło decyzje o uruchomieniu dodatkowych oddziałów w kilku częstochowskich szkołach średnich, a także o zwiększeniu liczby miejsc, poprzez przyjęcie większej liczby uczniów do każdej tworzonej klasy. Tak jest m.in. w I LO im. J. Słowackiego, V LO im. A. Mickiewicza, VII LO im. M. Kopernika, VIII Liceum Samorządowym, XII LO im. S. Żeromskiego.

Rafał Piotrowski: Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu dodatkowych 5 oddziałów w liceach częstochowskich i dodatkowych 7 oddziałach w technikach, czyli już w momencie rekrutacji zwiększona została liczba miejsc. Na tym etapie mamy 451 uczniów, którzy muszą znaleźć się w systemie edukacji. Czekamy do czwartku na potwierdzenie woli tych, którzy zostali przyjęci. Od piątku będzie zwiększona liczebność w oddziałach w niektórych liceach i w niektórych technikach.

W przypadku osób, którym nie udało się dostać do żadnej szkoły, od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca

– mówi Rafał Piotrowski. Uczniowie będą mogli zgłaszać się bezpośrednio do szkół wraz z wnioskiem o przyjęcie. Informacje o wolnych miejscach zostaną ogłoszone 29 lipca. Co istotne, w rekrutacji uzupełniającej o zakwalifikowaniu ucznia do szkoły również decyduje liczba punktów. Posłuchaj:

Z naczelnikiem wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie Rafałem Piotrowskim rozmawiała Katarzyna Fica.

Przypominamy, że liczbę miejsc w klasach miasto zwiększa w następujących liceach: I LO im. J. Słowackiego, V LO im. A. Mickiewicza, VII LO im. M. Kopernika, VIII Liceum Samorządowym, XII LO w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. W VIII Liceum Samorządowym zostanie ponadto utworzona dodatkowa klasa.

W przypadku szkół technicznych, liczba miejsc zostanie zwiększona we wszystkich oddziałach. Ponadto dodatkowa klasa powstanie w Zespole Szkół Ekonomicznych.

W sumie w rekrutacji uzupełniającej przygotowano dodatkowo 246 miejsc: 113 miejsca w liceach oraz 133 miejsca w technikach.

Przypomnijmy, że już wcześniej – 18 lipca – biorąc pod uwagę dużą liczbę młodzieży z dobrymi wynikami, wybierającą miejskie szkoły, zwiększono liczbę klas w szkołach, w których liczba kandydatów była kilkukrotnie większa niż przygotowane miejsca:

  • w liceach utworzono 5 dodatkowych oddziałów, czyli 197 miejsc w LO im. J. Słowackiego, IV LO im. H. Sienkiewicza, V LO im. A. Mickiewicza, VIII LO Samorządowe oraz XII LO w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego;
  • w technikach utworzono 7 dodatkowych oddziałów, czyli 225 miejsc w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego, Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych, Technicznych Zakładach Naukowych im. gen. W. Sikorskiego, Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta, Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego.

Pierwotnie przygotowano dla chętnych 120 oddziałów – w liceach, technikach i szkołach branżowych, czyli 3600 miejsc. Po 18 lipca liczba miejsc w częstochowskich szkołach ponadpodstawowych zwiększyła się do 4022, a obecnie będzie to już 4268 miejsc.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024