Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto zabezpiecza zaplecze dla pielgrzymów przed poniedziałkowym świętem

Facebook Twitter

Przed nami sierpniowy szczyt pielgrzymkowy, do którego przygotowuje się Jasna Góra i służby miejskie. Grupom, które przybędą z okazji 15 sierpnia do Częstochowy trzeba zapewnić: parkingi, miejsca sanitarne, punkty z wodą, kosze na śmieci, gotowość w szpitalu i zabezpieczenie na trasach przemarszu.

Mówi Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Częstochowie:

Rafał Kusal: Tak jak co roku w przypadku większych pielgrzymek, większych uroczystości na Jasnej Górze uruchomiona zostaje izba przyjęć w szpitalu przy ul. Bony, będą dodatkowe karetki podczas uroczystości w pasażu Bareły, dodatkowo rozstawiamy kabiny wraz z umywalkami. Będziemy trzymać standard pandemiczny, czyli 27 dodatkowych kabin już na 15 sierpnia rozstawiamy. Za drożność pasażu Bareły odpowiada straż miejska oraz policja. Chciałbym przypomnieć, że cały czas mamy drugi stopień alarmowy Bravo, wprowadzony do naszego kraju, mając na uwadzę to, iż wojna nie dobiega końca, ten stopień jest przedłużany już od kilku miesięcy

Służby z Centrum Zarządzania Kryzysowego będą współdziałać z policją i strażą miejską oraz strażakami i Centrum Usług Komunalnych. Ważnym elementem jest zabezpieczenie czystości w centrum, gdzie spodziewane są tysiące pątników:

Rafał Kusal: W tym roku planujemy nieco zmienić system ustawiania koszy, na pewno zapewnimy im w całym centrum alei, ale przede wszystkim skupimy się na koszach w punktach odpoczynku, tam gdzie nasi pielgrzymi spędzają najwięcej czasu, aby śmieci mogli tam wyrzucić w sposób segregowany. Staramy się tę zmianę wprowadzić. Mamy nadzieję, że ona się przyjmie. Do naszych grup pielgrzymkowych, które wchodzą do naszego miasta będziemy wysyłać takie informacje tak, aby miały wraz z mapą takie miejsca wyznaczone, aby nie zaśmiecać naszego miasta.

Miejski Wydział Bezpieczeństwa apeluje aby pielgrzymi z uwagi na zmienną pogodę pamiętali o odpowiednim ubiorze. Warto też zaopatrzyć się w wodę na drogę, pod tym kątem władze miasta pomagają zawsze grupom pielgrzymkowym:

Rafał Kusal: W tym roku po okresie pandemicznym planujemy również uruchomić punkty czerpalne wody, także pielgrzymi, którzy z jakichś powodów nie będą mieli przy sobie wody a powinni, będą mogli się napić z takich punktów czerpalnych wody, będą one tam rozstawione w mieście, w ilości 9 sztuk. Mamy nadzieję, że dodatkowe obostrzenia nie wejdą w trakcie tego sezonu pielgrzymkowego, choć nie jestem tego taki pewny. Słyszymy cały czas o zwiększonej ilości zachorowań. Mam nadzieję, że sierpień nie przyniesie nam niekorzystnych zmian w tym temacie.

O zabezpieczeniu w mieście na szczyt pielgrzymkowy przypadający w połowie sierpnia, mówił Rafał Kusal – naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj