Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto stara się o dofinansowanie na pozbycie się odpadów niebezpiecznych z ul. Filomatów

Facebook Twitter

Jest szansa na fundusze dla miasta, które pozwolą pozbyć się ekologicznej bomby z centrum Częstochowy. Magistrat złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie utylizacji nielegalnych odpadów, zgromadzonych przy ul. Filomatów.

fot. Częstochowski Alarm Smogowy

Problem finansowania utylizacji odpadów spędza sen z powiek ekologom, ale i mieszkańców dzielnicy Trzech Wieszczów.

Włodzimierz Tutaj: Celem tego wniosku jest usunięcie i unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych, które zostały nielegalnie zdeponowane i porzucone w halach dzierżawionych przez prywatne firmy, oczywiście w miejscu nieprzeznaczonym do magazynowania lub składowania odpadów. Miasto stara się o 25 mln złotych dofinansowania, natomiast to jest zaledwie część kosztów zadania będącego efektem działania mafii odpadowej, których skutki są widoczne w wielu polskich miastach i gminach.

Sprawę wyjaśnia Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Jest szansa też na dalsze fundusze:

Włodzimierz Tutaj: Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to ponad 68 mln złotych. Częstochowa wnioskuje o dofinansowanie na ponad 25 mln złotych. Zgodnie z zasadami programu, o tyle maksymalnie nasze miasto może się w tym programie ubiegać. Dodatkowo w przypadku otrzymania dofinansowania z narodowego funduszu, miasto będzie mogło aplikować także o kolejne środki tym razem z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Wysokość do 15% kosztów przedsięwzięcia.

Samorząd nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby pozbyć się skutecznie odpadów we własnym zakresie. Może to zrobić tylko i wyłącznie przy udziale dofinansowania. I tak na skutek działania mafii śmieciowej, będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni ogromną kwotę:

Włodzimierz Tutaj: Ze środków własnych Częstochowa będzie zmuszona dołożyć 45% kosztów tego zadania, czyli szacunkowo ponad 30 mln złotych. Ostateczny koszt tego przedsięwzięcia będzie znany po rozstrzygnięciu stosownego przetargu, ale o tym jeszcze za wcześnie mówić. Dopiero staramy się tak naprawdę o pierwsze dofinansowanie.

Cała operacja usunięcia nielegalnych odpadów będzie kosztowna również ze względów bezpieczeństwa. Cały teren, gdzie zgromadzone zostały chemikalia jest monitorowany. Ich pozbywanie się z miasta miałoby odbywać się etapami, dodaje Włodzimierz Tutaj.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj