Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto przygotowane do przyjęcia pielgrzymek. Pierwsze grupy zapowiedziane od czerwca

Facebook Twitter

W czerwcu rozpoczął się tegoroczny sezon pielgrzymkowy w Częstochowie. Po latach z pandemią, znów Jasna Góra spodziewa się większego ruchu pątniczego. Jednocześnie samorząd przygotowuje się na obsługę grup zorganizowanych, które odwiedzają miasto.

Zadba o zaplecze sanitarne, wyznaczanie bezpiecznych tras, zarezerwuje parkingi, a w razie konieczności opiekę medyczną.

Tomasz Jamroziński: Miasto tak jak każdego roku przygotowuje się do wizyt pielgrzymów. Jeśli chodzi o zaawansowane grupy pątniczek i pątników, przygotowuje trasy i zabezpieczenie. Miasto jest przygotowane, jeśli chodzi o miesiąc czerwiec i na ten miesiąc zgłoszono 16 pielgrzymek, w których przyjdzie do Częstochowy 1700 osób. Największą liczbę pątniczek i pątników gościliśmy 4 czerwca, kiedy wchodzi piesza pielgrzymka z Łowicza. Sporo gości spodziewamy się także 29 czerwca, bo wtedy granice miasta przekroczą aż 3 grupy z Krzyżowa, Kędzierzyna-Koźla i Miedźna.

Z uwagi na czas wakacyjny liczba grup oraz uczestników pielgrzymek będzie się sukcesywnie zwiększać. Jak informuje miasto i Tomasz Jamroziński z biura prasowego, z powodu prac drogowych trzeba było tym razem zmienić jedną z pieszych tras pątników:

Tomasz Jamroziński: Jedna z tras została zmieniona ze względu na remont DK 46 i tu będzie nowa trasa ulicami Wielkopolską, Wręczycką, Podhalańską, Wyszyńskiego, Klasztorną i tak aż do Ks. Jerzego Popiełuszki.

Tradycyjny szczyt pielgrzymkowy przypada w naszym mieście na sierpień, ale jesteśmy przygotowani już początku sezonu. Oprócz dużych pielgrzymek z innych części kraju, licznie do częstochowskiego klasztoru przybywać będą grupy z nieodległych miejscowości:

Tomasz Jamroziński: W Częstochowie pojawią się także pielgrzymi m.in. z Lublińca, Koszęcina, Olesna, Pszczyny czy Knurowa. Statystyka częstochowskich pielgrzymek obejmuje tylko te zorganizowane grupy, które zgłosiły zamiar wejścia, z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez miasto określoną trasą, i o których informację posiada Wydział Bezpieczeństwa. Nie obejmuje ona pielgrzymów indywidualnych, ani grup przybywających samochodami

– informował Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023