Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto pozyskało kolejne pieniądze na termomodernizacje częstochowskich szkół. Tym razem nową elewacje zyska m.in. II LO im Traugutta

Facebook Twitter

Kolejne częstochowskie placówki oświatowe przejdą termomodernizację. Częstochowa na ten cel wywalczyła blisko 9 mln zł dofinansowania. Inwestycje będą realizowane w II LO im. R. Traugutta, Szkołach Podstawowych nr 36 przy ul. Kasztanowej i 42 przy Alei Armii Krajowej oraz w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 przy ul. Łukasińskiego.

fot. czestochowa.pl

Prace rozpoczną się już w tym miesiącu:

Nasze działania związane z pozyskiwaniem środków na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej – szkół, przedszkoli, ale też obiektów sportowych tak jak Częstochowianka, są mocno zaawansowane. Udało się pozyskać w sumie 35 mln złotych dofinansowania do projektów, które w sumie razem wyniosły 58 mln złotych. Ostatnio kolejny sukces – udało się wywalczyć 9 mln złotych dofinansowania na 4 projekty warte 15 mln złotych

– komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Prace rozpoczną się we wrześniu, potrwają do listopada 2022 roku. Środki na termomodernizację pochodzą z rozdania unijnego na lata 2014-2020. Jak udało się zdobyć pieniądze na remont z poprzedniej puli?

Nasz subregion ma najlepsze w kraju wyniki w absorpcji tych środków. Dostajemy tzw. 6% premii. Te środki są dzielone na różne priorytety. Jednym z nim jest termomodernizacja. Termomodernizacja jest najciekawsza, dlatego że w tym przypadku jest kilka efektów – efekt ekologiczny, efekt ekonomiczny i poprawa estetyki. Wellbeing dzieci i nauczycieli się poprawia

– wyjaśniał Piotr Grzybowski – wiceprezydent Częstochowy. O aspekcie ekonomicznym mówił też Krzysztof Matyjaszczyk. Nie wiele już obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie wymaga termomodernizacji:

Z nimi też będziemy się przygotowywać do kolejnej perspektywy związanej z podziałem środków z Unii Europejskiej i będziemy chcieli również, aby te jeszcze niezmodernizowane obiekty też doczekały się ocieplenia, ocieplenia dachu, wymiany stolarki okiennej, wymiany instalacji, centralnego ogrzewania czy instalacji elektrycznej, oświetleniowej. Wszystko to jest potrzebne z wielu względów – po pierwsze to estetyka i komfort użytkowników, ale też konkretne oszczędności w rachunkach za prąd czy za ciepło. Liczę, że dzięki współpracy z instytucjami europejskimi, dzielącymi pieniądze europejskie da się zaspokoić wiele potrzeb naszych mieszkanek i mieszkańców.

Termomodernizacje mają być prowadzone w czasie roku szkolnego w taki sposób, aby znacząco nie zakłócać normalnych zajęć. Do tej pory, w okresie programowania 2014-2020 Gmina Miasto Częstochowa zrealizowała 4 programy termomodernizacyjne na łączną kwotę 58 mln złotych, wykorzystując ponad 35 mln złotych dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Częstochowa pozyskała dofinansowanie dla 4 projektów dotyczących termomodernizacji szkół, tj:

1. Termomodernizacja budynku II LO im. R. Traugutta, ul. Kilińskiego 62
Wykonawca: Firma Usługowo – Handlowa Dziedzicki Marcin Dziedzicki z siedzibą ul. Stawowa w 42-274 Konopiska

W zakresie prac znalazła się m.in.: izolacja pionowa ścian piwnic; docieplenie wszystkich ścian budynków polegające na wykonaniu ocieplenia z płyt styropianowych, tynków cienkowarstwowych silikonowych wraz z obróbkami blacharskimi oraz innymi robotami dodatkowymi związanymi z docieplaniem elewacji; docieplenie stropodachu styropapą wraz z robotami towarzyszącymi, podwyższenie ogniomurów, kominów wentylacyjnych, obróbki blacharskie; wymiana 7 sztuk okien oraz drzwi wejściowych; remont instalacji elektrycznej, instalacji co. wraz z wymianą grzejników.

2. Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 36, ul. Kasztanowa 7/9
Wykonawca – P.P.H.U. LOMA
W zakresie prac znalazła się m.in.: modernizacja ścian i stropów zewnętrznych, modernizacja wentylacji grawitacyjnej, systemu grzewczego, wymiana okien, drzwi zewnętrznych, wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne.
W ramach kosztów niekwalifikowanych zostanie wykonana m.in.: pionowa izolacja przeciwwilgociowa na ścianach fundamentowych i piwnicznych, wymiana posadzek w budynku, wymiana nawierzchni placu za szkołą, wymiana dojść i chodników, istniejących studzienek rewizyjnych (odwodnienie dachu).

3. Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 42, Aleja Armii Krajowej 68A
Wykonawca: F.H.U. DZIEDZICKI Marcin Dziedzicki
W zakresie prac znalazło się m.in.: ocieplenie ścian zewnętrznych piwnicy, ścian zewnętrznych nadziemia, ścian przylegających do gruntu oraz stropodachów; wymiana drzwi zewnętrznych, modernizacja systemu ogrzewczego – wymiana grzejników na grzejniki z zaworami termostatycznymi, modernizacja oświetlenia wbudowanego – wymiana opraw na energooszczędne.
W ramach kosztów niekwalifikowanych m.in. zostaną podwyższone ogniomury i attyki oraz kominy; wykonany napis z liter przestrzennych z podświetleniem led na elewacji frontowej, wyremontowana instalacja elektryczna.

4. Termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3, ul. Łukasińskiego 70
Wykonawca: Firma AGBUD-BIS Sp. z o.o z siedzibą ul. Jagiellońska 59/65 w Częstochowie
Zakres prac obejmie: izolację pionową ścian piwnic; docieplenie wszystkich ścian budynków polegające na wykonaniu ocieplenia z płyt styropianowych, tynków cienkowarstwowych silikonowych wraz z obróbkami blacharskimi oraz innymi robotami dodatkowymi związanymi z docieplaniem elewacji; docieplenie stropodachu styropapą wraz z robotami towarzyszącymi, remont kominów, obróbki blacharskie; remont instalacji elektrycznej; remont instalacji co. wraz z wymianą grzejników.

Projekty zostały wybrane do dofinansowania w ramach poddziałania 4.3.2 – RIT osi priorytetowej IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna RPO WSL na lata 2014-2020.

źródło: BPUM

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj