Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto kupiło kontener – chłodnię

Facebook Twitter

Na razie nie ma potrzeby, żeby z niej korzystać, i jest to działanie prewencyjne - usłyszeliśmy w magistracie.

fot. czestochowa.pl

Miasto musi być zabezpieczone na wypadek zaostrzenia epidemii, powinno też pomóc w sytuacji problemów z organizacją pogrzebu, gdy rodziny zmarłych przebywają np. na kwarantannie.

Październik był pierwszym miesiącem, w którym na liczbę zgonów w Częstochowie poważnie wpłynęła pandemia koronawirusa oraz coraz trudniejsza sytuacja w służbie zdrowia przekładająca się na coraz trudniejszą dostępność do leczenia także w przypadkach nagłych. Tendencja wzrostowa dotyczy oczywiście nie tylko Częstochowy, ale wszystkich praktycznie większych miast w Polsce. Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie zarejestrował w październiku 402 zgony, w tym 354 mieszkańców Częstochowy, gdy w ubiegłym roku było ich w październiku 291, w tym 226 osób mieszkających w naszym mieście. 

– jak mówi Włodzimierz Tutaj rzecznik magistratu: „Zakup chłodni wiąże się z zauważalnym wzrostem liczby zgonów w październiku. To statystyka, która powinna być dla wszystkich sygnałem ostrzegawczym”…

Na przestrzeni ostatnich 5 lat październik 2020 zdecydowanie odbiega od normy. W latach 2016 – 2019 ogólna liczba zgonów w statystykach częstochowskiego USC mieściła się w granicach od 291 do 321. Początek listopada przynosi jeszcze bardziej niepokojące dane – do 10 listopada w USC zarejestrowano już 226 zgonów, podczas gdy np. w całym listopadzie 2019 roku – 290. 

Jednocześnie miasto uspokaja, że obecnie nie ma jeszcze problemu braku miejsc w chłodniach Miejskiego Szpitala Zespolonego czy Cmentarza Komunalnego:

Zdarzają się już jednak sytuacje, w których ciała zmarłych muszą być przechowywane dłużej, bo pozostająca często w izolacji, leczeniu szpitalnym lub na kwarantannie rodzina zmarłego nie ma możliwości zajęcia się formalnościami pogrzebowymi. Dlatego miasta zwróciło się o udostępnienie dodatkowego kontenera chłodniczego od wojewody. Przesłało też zapytanie do Ministerstwa Aktywów Państwowych, ponieważ jednak pozyskanie kontenera z rezerw państwowych może być na razie trudne, Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy zamówił kontener, który w sytuacji kryzysowej będzie mógł pomieścić od 15 do 18 ciał. 

– jednak jak podkreśla Włodzimierz Tutaj, jest to działanie prewencyjne, związane z obecnym kryzysem epidemicznym i groźbą dalszego wzrostu liczby zakażonych. Kontener ma stanąć w tym tygodniu na Cmentarzu Komunalnym. Koszt zamówienia i wyposażenia kontenera to ok. 45 tys. zł.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie od początku epidemii koronawirus niestety przyczynił się do śmierci lub spowodował śmierć 96 mieszkańców Częstochowy. (stan na 13.11.br)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021