Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto komentuje 60 mln od rządu na drogową inwestycję, licząc na dalsze środki na potrzebne zadania

Facebook Twitter

Będzie 60 mln zł z Polskiego Ładu dla Częstochowy. Kwota ma zasilić budowę łącznika drogowego 1 Maja i Krakowskiej nad torami PKP. Samorząd komentuje brak środków na dwa inne proponowane zadania: przedłużenie do szpitala ul. Obrońców Westerplatte i modernizację Promenady Czesława Niemena.

Obniżki miejskich podatków nie będzie

Te wnioski odrzucono, ale miasto liczy jeszcze na fundusze z osobnej puli PGR:

Włodzimierz Tutaj: Wnioski w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu Programu Inwestycji Strategicznych  dla Samorządów Częstochowa złożyła w lutym. Samorządy mogły aplikować o maksymalnie środki na 3 inwestycje z limitem dofinansowania do 65, 30 i 5 mln złotych. Ważne jednak jest otrzymanie wsparcia na to największe zadanie drogowe, istotne dla odciążenia centrum miasta, w tym Alei Wolności oraz Alei NMP, i korzystniejsze skomunikowanie dzielnic Częstochowy

– tłumaczy Włodzimierz Tutaj – rzecznik Urzędu Miasta. Jak dodaje:

gdyby podział 20 mld zł z Polskiego Ładu w skali kraju był proporcjonalny – np. według liczby ludności – Częstochowa miałaby prawo liczyć na dofinansowanie wszystkich 3 zadań.

Wiemy, że uda się sfinansować ważną drogową inwestycję, która pilnie jest potrzebna w centrum miasta:

Włodzimierz Tutaj: Inwestycja obejmie odcinek o długości niemal 1200 m, nad torami kolejowymi ma powstać wiadukt drogowy, powstaną także ciągi piesze i rowerowe, i ekrany akustyczne. Częstochowa będzie partycypować w kosztach tych robót wkładem własnym, którego wysokość poznamy w trakcie rozstrzygania przetargu.

Miasto długo starło się o kasę na realizację wspomnianej inwestycji, projekt przepadł w poprzednim, ubiegłorocznym rozdaniu. Nie zapadły jeszcze rządowe rozstrzygnięcia co do podziału pieniędzy z osobnej puli Polskiego Ładu – tzw. PGR:

Włodzimierz Tutaj: Środki te mają być kierowane do tych samorządów, w których istniały przed 89′ rokiem PGRy. Częstochowa zabiega tu o środki na odnowienie i zazielenienie placu Pamięci Narodowej. Wniosek opiewa na 980 tys. złotych dofinansowania oraz modernizację stadionu Skry z dostosowaniem do wymogów 1-ligowych. Miasto aplikuje tu o 5 mln złotych

– informował Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023