Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto dofinansuje wymianę starych pieców na nowe, ekologiczne urządzenia

Facebook Twitter

Częstochowski magistrat tak jak w poprzednich latach uruchomi środki na wymianę starych pieców, montaż solarów czy usuwanie azbestu. Już niedługo ruszy nabór wniosków.

fot. 2383079/pixabay.com

Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy, a jedyną zmianą w tym roku jest wysokość dotacji, o jaką można ubiegać się na wymianę instalacji grzewczych:

Na sesji Rady Miasta w czwartek 27 lutego przedstawimy uchwałę. Jeżeli ta uchwała uzyska akceptację radnych i zostanie przegłosowana to po procedurze sprawdzenia tej uchwały i ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, ze względu na prawo miejscowe, dopiero zacznie ona obowiązywać. W związku z tym, do 29 maja 2020 roku będziemy przyjmować wnioski. Od kiedy będziemy je przyjmować? Myślę, że po trzech tygodniach, czyli około 20 marca będzie można już rozpocząć składanie wniosków.

Magistrat uszczupla w tym roku maksymalną kwotę dotacji na wymianę kotłów z 6 do 5 tyś zł:

Nie chcemy blokować środków. Z zeszłym roku stało się tak, że te środki przeznaczone na poszczególnego mieszkańca, były mu przypisane do samego końca, aż do rozliczenia i po rozliczeniu te środki zostawały i już nie mogliśmy ich wydatkować. Na koniec roku musieliśmy część środków zwrócić do budżetu zupełnie niewykorzystanych. W związku z tym, biorąc pod uwagę analizę kosztów zakupu kotłów, w jaki sposób i za ile mieszkańcy kupują te kotły, mamy delikatną zmianę tej maksymalnej kwoty. Spowodowane jest to tym, że najwięcej wniosków, najwięcej dotacji, które przyznawano w zeszłym roku opiewały na kwotę pomiędzy: 4500 złotych do 5000 złotych i właśnie tą kwotę 5000 złotych, maksymalnie zabezpieczamy na wymianę kotłów grzewczych, na kotły niskoemisyjne, czyli: na gaz, na energię elektryczną, na przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

– mówił Andrzej Szczerba – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa UM.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj