Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Maturzyści przed wyborem. UJD promował swoje kierunki

Facebook Twitter

Na Dzień Otwarty Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, zaproszona została głównie młodzież, która stoi przed wyborem studiów.

Mogli brać udział w eksperymentach, warsztatach, pokazach, czy koncertach, a co najważniejsze porozmawiać ze studentami i dowiedzieć się bezpośrednio, jak wygląda nauka na UJD na poszczególnych kierunkach:

Karolina Woźniak: Studiowanie prawa – każdy z nas może łatwo wywnioskować – daje szeroki wachlarz możliwości, ponieważ zawody prawnicze to nie tylko te, które spotykamy w sądzie. Możemy również np. w Urzędzie Miasta zająć się działem prawnym czy w każdej korporacji. Studiowanie prawa dodatkowo właśnie jakiegoś innego ciekawego kierunku pozwoli nam być wszechstronnym. Na przykład w moim przypadku jest to ekonomia, ponieważ uważam, że prawo nie jest typowo zamkniętym kierunkiem. Umożliwia nam studiowanie i realizację w zupełnie innych, różnych dziedzinach, a połączenie tego właśnie z ekonomią daje nam możliwość pracy na przykład w międzynarodowych korporacjach, co każdemu studentowi na początku kariery na pewno ułatwi start.

– doradzała Karolina Woźniak, studentka prawa i ekonomii w Częstochowie. Do naszego miasta przyjechali też potencjalni studenci z Kłobucka, Myszkowa, czy Radomska. Uczniowie mogli porozmawiać z wykładowcami i studentami o tym, jakie możliwości dają konkretne zawody, czy specjalizacje. Mówili o tym np. Marika i Wojciech, studenci ekonomii:

Marika: Na pewno daje nowe możliwości, przede wszystkim na rynku pracy, ale też nie tylko, bo ekonomia to tak naprawdę umiejętności przydatne też w życiu codziennym. Nie oszukujmy się, są to właściwie potrzebne każdemu. Każdy się rozlicza z podatków czy przy otwarciu biznesu jest to też konieczne. Więc jest to na pewno korzystne, zwłaszcza obecnie.

Wojciech: Zwłaszcza obecnie, myślę, że należy coraz bardziej rozwijać swoje zdolności, zwłaszcza w tym kierunku ekonomicznym, bo widzimy to teraz, gdy na świecie mamy kryzys, w kraju buszuje inflacja i trzeba przede wszystkim rozumieć te zjawiska.

Uczniowie szkół średnich chętnie zapoznawali się np. z tajnikami kryminalistyki, a także dowiadywali się jaki może dawać zawód w przyszłości:

Katarzyna: To przede wszystkim policja. Jeżeli chodzi o pracę tak typowo związaną z techniką kryminalistyczną, tak jak sama nazwa wskazuje praca jako technik kryminalistyczne. Natomiast tak czy tak, żeby tym się zajmować trzeba przejść szkolenie policyjne i po prostu być funkcjonariuszem. Poza tym, jeżeli chodzi o moją specjalizację z związaną z informatyką, to w różnego rodzaju firmach związanych z bezpieczeństwem informacji. Teraz to właściwie wszędzie się znajduje, a bezpieczeństwo w ogóle w sieci to jest bardzo aktualny temat i z czasem będzie to coraz bardziej potrzebne. Właściwie już jest, bo wszystko przenosimy na tą przestrzeń elektroniczną.

– mówiła Katarzyna – absolwentka kryminalistyki. Teraz trudny wybór dla tegorocznych maturzystów. Proces rekrutacji kandydatów na studia rozpoczyna się zazwyczaj w maju, niektóre uczelnie startują z naborem wcześniej, inne od początku czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023