Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Masz sportowe pamiątki sprzed lat związane z AZSem? Możesz współtworzyć powstającą wystawę

Facebook Twitter

W Szkole Podstawowej nr 54 na „Północy” powstaje niezwykła wystawa poświęcona historii Akademickiego Związku Sportowego w Częstochowie. Ekspozycja przygotowywana jest przez Wiesława Piętę – honorowego prezesa AZS UJD Częstochowa.

Trwa jeszcze kompletowanie przedmiotów, gotowa wystawa będzie gotowa po wakacjach.

W Szkole Podstawowej nr 54 zostanie otwarty Ośrodek Dokumentacji Sportu ze szczególnym nastawieniem na tenis stołowy i Akademicki Związek Sportu. 5 lat temu w hali żużlowej wprowadziliśmy galerię sław polskiego tenisa stołowego. W tej galerii mamy dzisiaj 32 zawodników. To są zawodnicy, którzy zdobywali medale Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata

Jak mówi Wiesław Pięta – organizator wystawy, znajdziemy tam eksponaty począwszy od powstania związku w 1945 roku, aż do współczesności:

Są plansze, piny, medale, rakietki, które są z 1902 roku, piłeczki z 1902 roku. Wszystko zbieramy. Myślę, że ten ośrodek jest w rozwoju i niebawem mieszkańcy Częstochowy będą mogli z tego korzystać i przyjść zobaczyć, przypomnieć sobie dawne czasy, jak to się wszystko kształtowało. Są manekiny, stare stoły, bardzo dużo rzeczy, warto zobaczyć całą historię Akademickiego Związku Sportowego.

Mieszkańcy Częstochowy też mogą współtworzyć tę wystawę, podzielić się swoimi skarbami związanymi z częstochowskim sportem i artefaktami sprzed lat.

Jakby ktoś miał eksponaty, które dotyczą historii częstochowskiego AZSu, to bym bardzo prosił o kontakt, pamiątki po rodzicach czy po dziadkach, żeby przekazać. Myślę, że jest to dobre miejsce. W 1938 roku w Mistrzostwach Polski, które były organizowane w Częstochowie, została wprowadzona do rozgrywek piłeczka pingpongowa WIR, która była produkowana w Częstochowie. Ja tej piłeczki nie widziałem, ale jest to zapisane. Jakby ktoś miał taką piłeczkę, to bym bardzo prosił, żeby tę piłeczkę przekazać.

Jeśli chcecie współtworzyć wystawę, to eksponaty możecie przekazywać do honorowego prezesa AZS UJD – Wiesława Pięty. Ekspozycja powstaje w Szkole Podstawowej nr 54 przy ul. Kukuczki.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj