Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Masz nieduże mieszkanie? Poznaj 3 sposoby na optyczne powiększenie

Facebook Twitter

Nawet w niewielkim mieszkaniu można stworzyć funkcjonalną, przytulną i estetyczną przestrzeń. Istnieje wiele sprawdzonych trików na optyczne powiększenie powierzchni mieszkania, gdy ma się do dyspozycji mały metraż. Poniższe wskazówki mogą się okazać szczególnie praktyczne dla mieszkańców bloków i kamienic, którzy często zmagają się z problemem zbyt małej ilości miejsca. Poznaj 3 skuteczne sposoby na optyczne powiększenie swojego mieszkania!

Postaw na minimalizm

W małym mieszkaniu każdy element powinien być dobrze przemyślany. Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów, które jedynie zagracają przestrzeń i sprawiają, że wydaje się jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości. Tak naprawdę im mniej, tym lepiej! Zamiast masywnych szaf i ‒ o zgrozo ‒ ogromnych meblościanek, wybierz lekkie meble na nóżkach lub do zabudowy. Pozwolą Ci stworzyć wrażenie przestronności. Mile widziane są meble z przeszkleniami i połyskującymi frontami, najlepiej w jasnych kolorach. Zwróć uwagę na to, jak przechowujesz różne drobiazgi i szpargały. Zadbaj o to, by żadne zbędne przedmioty nie walały się po mieszkaniu. Pochowaj je w zamykanych szafkach lub dekoracyjnych pudełkach. Duże znaczenie ma również aranżacja okien. Jeśli koniecznie musisz coś w nich zawiesić, postaw na ażurowe, lekkie i subtelne firanki bądź rolety rzymskie. Zrezygnuj natomiast z ciężkich zasłon z grubo plecionych tkanin. Tego typu elementy tylko przytłoczą wnętrze i sprawią, że będzie wyglądało na ciasne.

Wybieraj jasne kolory

Chyba każdy jest świadomy tego, że kolorystyka wnętrza bardzo silnie wpływa na to, jak się w nim czujemy i jak je odbieramy. Czy jednak wiesz, że barwy, które zastosujesz w swoim mieszkaniu, mogą także optycznie je powiększyć lub pomniejszyć? We wnętrzu o małym metrażu zastosuj jasne kolory, które odbijają światło i sprawiają wrażenie przestronności. Najlepiej sprawdzi się ponadczasowa, klasyczna biel. Jeśli nie chcesz decydować się na całe białe wnętrze, wybierz ecru, beż lub jasne barwy pastelowe. Gdy koniecznie pragniesz zastosować jakiś intensywny kolor, użyj go jedynie w postaci akcentu, na przykład na jednej ścianie w pomieszczeniu. Pamiętaj, że liczy się nie tylko kolorystyka ścian, ale także przedmiotów, które zajmują dużo przestrzeni, w tym mebli. Ogromne znaczenie ma też sama podłoga ‒ ona również powinna być jasna. Możesz postawić na bielone deski, drewniane panele lub jasne dywany.

Zachowaj jednolitość

Możesz wiele zrobić, by optycznie powiększyć małe mieszkanie. Oczywiście, są to jedynie sprytne sztuczki, które nie wpłyną na rzeczywisty metraż posiadanej powierzchni. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest za mało miejsca, czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu… przeprowadzka. Gdy rozważasz tę opcję, przejrzyj nowe mieszkania we Wrocławiu na obido.pl. Jakie jeszcze triki możesz zastosować, by optycznie powiększyć niewielką przestrzeń? Postaraj się jak najbardziej ujednolicić całe wnętrze, niejako zacierając granicę pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Użyj tej samej lub bardzo podobnej posadzki w każdym pokoju. Postaw na podobną kolorystykę ścian i ujednoliconą zabudowę. Zadbaj też o to, by w mieszkaniu było jak najwięcej linii prostych. Możesz nawet spróbować zabawić się graficznym wzorem i zdecydować się na tapetę w poziome bądź pionowe pasy. W ten prosty sposób poszerzysz i wydłużysz pomieszczenie, przez co będzie się wydawało większe!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021