Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruszył Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza

Facebook Twitter

15 lutego zainaugurowany został Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza. Inicjatywa marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego jest cenna, bo co roku głównie w sezonie zimowym walczymy z dniami smogowymi.

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza

Szczególnie skalę problemu smogu w regionie pokazują te najbardziej mroźne dni. Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza będzie realizowane cyklicznie w postaci konkursów, zostaną też oczywiście uruchomione dotacje celowe na ekologiczne inwestycje. Projekt kierowany jest bezpośrednio do gmin. Wnioski można składać do 7 marca. W tym roku wojewódzki budżet dla poprawy jakości powietrza wyniesie prawie 5,9 mln zł.

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza

Chcemy być regionem zielonych technologii. Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza jest kolejnym etapem przywracania świadomości ekologicznej. Stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Być eko oznacza być zdrowym i dłużej cieszyć się życiem. Dokonajmy tego wspólnie

– zachęca marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza

fot.A.Grygiel / UMWS

Budżet Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza w 2023 wyniesie 5 mln 700 tys. zł. Gminy na poprawę jakości powietrza mogą ponadto dodatkowo uzyskać 7 mln zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik zaznaczył w swoim wystąpieniu, że ekologiczne programy, które realizowane są województwie, mają być kapitałem zdrowia dla kolejnych pokoleń.

Ważna jest profilaktyka. Jeśli spojrzymy na statystyki, z jakich miejscowości pochodzą pacjenci trafiający na oddziały Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zobaczymy, że to właśnie są te miejsca, gdzie jakość powietrza pozostawiała bądź pozostawia wiele do życzenia. Rachunek zdaje się być prosty, czyste powietrze to zdrowszy człowiek i mniejsze koszty konieczne na leczenie. Dbajmy więc wspólnie o nasz Śląsk

– dodał prof. Marek Gzik.

 Co minutę umiera 13 osób wskutek chorób wywołanych złym stanem powietrza. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma to, czym oddychamy. Walka o czyste powietrze jest batalią toczoną o nasze życie i zdrowie. W myśl znanej prawdy, że lepiej zapobiegać niż leczyć

– zaapelowała podczas konferencji radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz, przewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecny na konferencji Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego zwrócił uwagę na postęp jaki poczyniło Województwo Śląskie względem poprawy jakości powietrza.

Dziś Śląsk jest liderem programu „Czyste Powietrze”. To tutaj wymienia się najwięcej „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. Małopolska, która tak dobrze sobie radziła, ale wstrzymała realizację swojej uchwały antysmogowej spadła w tym rankingu na miejsce piąte. To wystarczy za komentarz. Województwo Śląskie jest konsekwentne w swoich działaniach i za to należą się samorządowi słowa uznania

– powiedział Andrzej Guła.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj