Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Marsz Różowej Wstążki: Uczestnicy zwrócili uwagę na profilaktykę w kierunku chorób nowotworowych

Facebook Twitter

Uczniowie częstochowskich szkół, Amazonki, Narodowy Fundusz Zdrowia, a do tego krwiodawcy. Wszyscy wpisali się w tegoroczny częstochowski Marsz Różowej Wstążki.

Marsz Różowej Wstążki
fot.fb/Monika Pohorecka

Marsz Różowej Wstążki

Uczestnicy zwrócili uwagę na konieczną profilaktykę w kierunku chorób nowotworowych:

Im bardziej będą takie akcje nagłaśniane, im bardziej będą widoczne, tym więcej dziewcząt, kobiet usłyszy o samej chorobie i potrzebie profilaktyki i pewnie wtedy ta profilaktyka będzie bardziej efektywna.

To dobry sposób, żeby rozpowszechniać wiedzę o tym, jak to jest trudna choroba i uważam, że im wcześniej kobiety zdecydują się na badania, tym łatwiej jest wykryć tę chorobę we wczesnym stadium oraz ją wyleczyć.

To jest najważniejsze- profilaktyka, a nie czekanie z założonymi rękami. Znam osobiście wiele kobiet, które przeszły raka piersi, wyzdrowiały i są szczęśliwymi matkami, nawet babciami.

Powiedziały uczestniczki tegorocznej edycji marszu pod hasłem „Bądź zdrowa mamo”. Wydarzenie wpisuje się między kalendarzowe święta – Dzień Matki i Dzień Dziecka. Ulicami Częstochowy przeszedł marsz, którego trasa prowadziła z Placu Biegańskiego na Stary Rynek, tutaj przygotowane zostało miasteczko profilaktyczne. Obchody zakłóciła jednak we wtorek (28.05.) burza nad miastem. Specjaliści lekarze zachęcali więc do dalszego kontaktu:

Ewa Kuśmierowska: Zapraszamy do Ośrodka Leczenia Raka Piersi, udzielamy pomocy każdej pacjentce, każdemu pacjentowi, bo i mężczyźni chorują na raka piersi, o czym wiele osób nie pamięta, tylko zawsze jest mowa o kobietach. Niestety z ostatnich statystyk coraz więcej mamy mężczyzn, którzy niestety też bagatelizują tę chorobę, bo uważają, że mężczyzna nie może zachorować na raka piersi.

Mówi Ewa Kuśmierowska, koordynatorka szybkiej terapii onkologicznej ze Szpitala Wojewódzkiego na Parkitce. Marsz z roku na rok jest coraz liczniejszy. Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki organizują go od 2008 roku. Zawsze przypominają, że tylko profilaktyka i diagnostyka na wczesnym etapie zapewnić nam może powrót do pełni zdrowia:

Takim sztandarowym naszym programem jest program 40+. Osoby, które ukończyły 40. rok życia, mogą wykonać sobie badania, są to badania laboratoryjne.

 Zapraszamy na profilaktyczne mammografie, według programu Kobiety między 45. a 74. rokiem życia. Zapraszamy na USG piersi. Wiadomo, badania cytologiczne, to wszystko jest najważniejsze, więc każda kobieta powinna zadbać o siebie i o tym pamiętać.

Zachęcały do badań Magdalena Więcławik pracownik NFZ oraz Paula Miller z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024