Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mamy prognozę pogody na ostatnie dni 2022 i pierwsze 2023 roku

Facebook Twitter

Najbliższe dni (do poniedziałku włącznie) zapowiadają się bardzo ciepło, temperatura maksymalna na południowym zachodzie kraju będzie dochodzić nawet do 15°C, 16°C. Okresami wystąpią słabe opady deszczu i będzie nam towarzyszyć dość silny wiatr, którego porywy będą dochodzić do 65 km/h. Od wtorku (3.01) stopniowe ochłodzenie.

W sobotę (31.12) Polska dostanie się pod wpływ kolejnego niżu z układem frontów atmosferycznych. Będzie pochmurno z opadami deszczu. Zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze. W najcieplejszym momencie dnia temperatura będzie wynosić od 6°C na Suwalszczyźnie do 15°C, 16°C na Dolnym Śląsku. Będzie nam towarzyszyć umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach dochodzący do 65 km/h, a nad morzem i na obszarach podgórskich do 75 km/h.

W pierwsze dwa dni nowego 2023 roku (niedziela i poniedziałek) na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, tylko na północy więcej chmur z opadami deszczu. Nadal będzie ciepło, przeważnie od 9°C do 16°C. Cały czas towarzyszyć nam będzie dość silny wiatr, zwłaszcza w niedzielę, wtedy porywy wiatru będą dochodzić do 65 km/h, a nad morzem nawet do 75 km/h.

Od wtorku (3.01) do czwartku (5.01) spodziewamy się stopniowego ochłodzenia. Będzie więcej chmur (zwłaszcza we wtorek i w środę) i wystąpią opady deszczu, a miejscami także deszcz ze śniegiem i śniegu. We wtorek temperatura maksymalna od 5°C do 9°C, natomiast w czwartek już od 1°C do 6°C. W nocy ze środy na czwartek na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W zbliżającym się tygodniu nie są prognozowane znaczne opady. Będzie ciepło, ale pokrywa śnieżna występuje już jedynie w obszarach górskich, więc gwałtowne roztopy i rozwój zjawisk lodowych nie będą zagrożeniem. Sytuacja hydrologiczna w najbliższych dniach zacznie się stabilizować a na rzekach będą przeważać spadki do strefy wody średniej i niskiej. Jeszcze do końca weekendu lokalnie na środkowych i dolnych odcinkach rzek, głównie w dorzeczu Wisły i na Odrze notowane będą wzrosty i wahania stanów związane ze spływem wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. Liczba stacji z przekroczeniami stanów umownych (alarmowych i ostrzegawczych) będzie stopniowo maleć.

Na Wiśle do profilu Warszawa prognozowane są głównie spadki i stabilizacja w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na wodowskazach poniżej Warszawy w najbliższych dniach notowane będą kolejno wzrosty a następnie spadki poziomów wody w strefie wody średniej i wysokiej związane z przemieszczaniem się wezbrania opadowo-roztopowego w dół rzeki.

Na dopływach górnej Wisły nieznaczna tendencja wzrostowa (głównie w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych) utrzymywać się będzie jeszcze początkowo na prawobrzeżnych dopływach Sanu oraz w zlewni Wieprza. Na pozostałym obszarze zlewni górnej Wisły na ogół dominować będzie tendencja spadkowa poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich. Lokalnie (zwłaszcza w górnych biegach karpackich dopływów Wisły) możliwe są dobowe wahania i nieznaczne wzrosty związane ze spływem wód roztopowych z wyższych partii gór.
Na dopływach środkowej Wisły przewiduje się stabilizację i spadki a w dolnych odcinkach początkowo miejscami jeszcze tendencję wzrostową, związane z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych oraz z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody wysokiej, lokalnie w średniej.

W zlewni Narwi przewiduje się stabilizację i wahania stanu wody, związane z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych oraz lokalnie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie w niskiej. Przez weekend przekroczenie stanów ostrzegawczych mogą się jeszcze utrzymywać.
W zlewni Bugu przeważać będą wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej i średniej. Na Bugu w Dorohusku i na Krznie w Malowej Górze wzrosty wystąpią powyżej stanu ostrzegawczego.

W zlewni dolnej Wisły przewidywane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.

Na górnej Odrze prognozowane są głównie spadki w strefie wody średniej. Na środkowej i dolnej Odrze występować będą wahania i wzrosty związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz ze spływem wezbrania opadowo-roztopowego w dół rzeki. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie tendencję spadkową w strefach wody niskiej i średniej, z lokalnymi wahaniami wywołanymi głównie pracą urządzeń wodnych. Największe wzrosty i wahania spodziewane są poniżej zbiorników na Bobrze, Kwisie, Bystrzycy oraz Małej Panwi. Początkowo na Widawie stany mogą ulegać wahaniom w strefie wody wysokiej, powyżej stanu ostrzegawczego, zależnie od prowadzonej gospodarki wodnej.

Na Warcie prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczą się wzrosty w środkowym i dolnym biegu. Na dopływach Warty przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie niewielkie wzrosty. Występować mogą także wzrosty i wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej, średniej oraz wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są przewidywane są głównie wahania poziomów wody w strefie stanów średnich, początkowo lokalnie wysokich.

W ciągu najbliższych dni na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich. Na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego poziomy wody będą wahały się w strefie wody wysokiej i średniej, przeważnie z tendencją spadkową.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu ulegała poprawie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ jest 14. To o 12 stacji mniej niż przed tygodniem.
W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie powoli wzrastać.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024